Budynki wielorodzinne z prefabrykatów

Domy prefabrykowane kojarzą się z budownictwem jednorodzinnym. Ale czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że metoda stawiania budynków z prefabrykatów sprawdza się także w przypadku obiektów wielorodzinnych. Coraz częściej powstają osiedla wykonane właśnie w taki sposób. Czy warto zainteresować się tego typu konstrukcjami? Jakie korzyści można osiągnąć? Wyjaśniamy.

Szybki i łatwy montaż

Wiele rodzin marzy o tym, by jak najszybciej wprowadzić się „na swoje”. Jednak projektowanie, a na późniejszym etapie stawianie tradycyjnych budynków murowanych jest czasochłonne. Często zdarza się, że na własne lokum trzeba czekać przez wiele miesięcy, a przecież do tego należy jeszcze doliczyć czas potrzebny na wykończenie.

Budynki z prefabrykatów rozwiązują ten problem. Tego typu obiekty mieszkalne powstają w zaledwie kilka tygodni. Zasady montażu można porównać do… budowy domków z klocków. Gotowe, przygotowane wcześniej w halach produkcyjnych elementy przewozi się, a następnie montuje w wyznaczonym obszarze. Jeśli powierzysz pracę specjalistom, możesz oczekiwać konstrukcji o najwyższej klasie, oddanej do użytku w bardzo krótkim czasie.

Z łatwym montażem związana jest jeszcze inna kwestia, mianowicie bezproblemowa modyfikacja, powiększanie konstrukcji (w przypadku chęci rozwinięcia inwestycji) oraz remonty.

Ze względu na charakterystykę pracy oraz koszt samych materiałów zmniejsza się całościowy wkład finansowy lokatorów. Trzeba podkreślić, że osiedla wielorodzinne wykonane metodą prefabrykacji są po prostu tańsze od klasycznych odpowiedników. Wielu osobom stwarza to możliwość szybszego zamieszkania we własnym mieszkaniu.

Nowocześnie i energooszczędnie?

Jeden z argumentów wysuwany przez zwolenników tradycyjnego budownictwa odnosi się do energooszczędności i izolacyjności termiczno-akustycznej. Czy rzeczywiście w standardowych konstrukcjach mieszkalnych można użytkować zasoby energetyczne lepiej niż w budynkach wielorodzinnych prefabrykowanych? Okazuje się, że niekoniecznie.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Modular System: „Współczesne domy prefabrykowane spełniają standardy budownictwa energooszczędnego, a nawet pasywnego. Wszystko zależy oczywiście od zastosowanej technologii i użytych materiałów”.

Domy z prefabrykatów drewnianych lub żelbetowych stanowią doskonały przykład budynków o doskonałej izolacji termicznej. Dodatkowo są one odporne na wilgoć i bardzo dobrze chronią przed hałasami z zewnątrz.

Co z estetyką domów prefabrykowanych?

Ostatnia kwestia odnosi się do odczuć wizualnych. Czy domy z prefabrykatów mogą równać się z architekturą budynków murowanych? Jak najbardziej. W projektach takich obiektów coraz częściej stawia się na oryginalność.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by stawiać zarówno minimalistyczne domy wielorodzinne, jak i bardzo nietuzinkowe konstrukcje o wręcz futurystycznych kształtach. Możliwości są uzależnione wyłącznie od budżetu inwestora i od wyobraźni projektanta.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *