Czy każdy może zdecydować się na montaż domowej przepompowni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia

Prawidłowe działanie systemu kanalizacyjnego oznacza konieczność zapewnienia możliwości właściwego odprowadzania nieczystości płynnych. W przypadku instalacji budowanych na terenach wymagających zastosowania instalacji ciśnieniowej niektóre budynki trzeba wyposażać w przydomowe przepompownie ścieków. Może się jednak okazać, że ich montaż będzie potrzebny także w części obiektów podłączonych do tradycyjnych systemów grawitacyjnych.

Przepompownie ścieków w systemach ciśnieniowych

Konieczność zastosowania domowych przepompowni ścieków występuje w przypadku większości systemów kanalizacji ciśnieniowej, gdzie nie ma możliwości wykonania przyłącza doprowadzającego ścieki bez podniesienia ich na właściwą wysokość, np. z uwagi na ukształtowanie terenu czy odległość zabudowań od kolektora. Nowe przepompownie są zwykle uwzględniane w projektach przygotowywanych w ramach występowania o możliwość podłączenia planowanej zabudowy do istniejącej kanalizacji. Urządzenia tego typu składają się ze zbiornika o właściwie dobranej pojemności, który pozwala na gromadzenie się nieczystości oraz ich cykliczne wprowadzanie do systemu. Możliwe jest stosowanie zbiorników betonowych lub z tworzywa sztucznego. Do funkcjonowania całości niezbędne są także odpowiednie pompy, armatura w postaci zaworów oraz urządzenia sterujące, które kontrolują załączanie pomp i ich pracę, a także monitorują poziom nieczystości.

Przepompownie ścieków a systemy grawitacyjne

Domowe przepompownie ścieków mogą być wykorzystywane jako sposób na przeciwdziałanie przepływowi zwrotnemu ścieków, w sytuacjach, w których przybory sanitarne znajdują się poniżej poziomu, na jakim znajduje się odpływ. Brak możliwości zapewnienia odpowiedniego spadku sprawia, że woda i nieczystości opuszczające toalety, prysznice czy pralki lub zmywarki muszą zostać podniesione na właściwą wysokość, by możliwe stało się przekazanie ich do systemu kanalizacji grawitacyjnej. W przypadku, gdy liczba tego rodzaju urządzeń jest większa, co może mieć miejsce np. w budynkach wielorodzinnych i hotelach najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie przepompowni ścieków.

Sprawdzone przepompownie ścieków

Przydomowe przepompownie ścieków powinny być wyposażone w rozwiązania techniczne, które umożliwią ich bezawaryjną pracę i zagwarantują wysoką trwałość całej instalacji. Producentem systemów służących do wymuszania przepływu nieczystości jest firma INWAP. W jej ofercie znajdują się nie tylko przepompownie przydomowe, ale także sieciowe. Są one wyposażone zarówno w zbiorniki, jak i niezbędną infrastrukturę w tym pompy Orka oraz potrzebne oprzyrządowanie – armaturę i aparaturę sterującą.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *