Projekt domu odpowiedni dla Twoich potrzeb

Projekt domu Z500

Budowa domu to inwestycja na lata, a przecież każdy chce, aby jego pieniądze zostały jak najlepiej zainwestowane. Przez to warto przeanalizować swoje obecne jak i przyszłe potrzeby i wybrać jak najlepiej przystosowany do nich projekt domu. W tym celu należy odpowiednio oszacować powierzchnię użytkową domu a tym samym rozważyć projekt domu z poddaszem użytkowym oraz nieużytkowym.

Potrzebna powierzchnia użytkowa a projekt domu

Powierzchnia użytkowa to podstawowa wartość brana pod uwagę w trakcie poszukiwań projektu domu. Należy przemyśleć jak duży budynek będzie spełniał wszystkie potrzeby użytkowników i wziąć pod uwagę budżet, który najczęściej ogranicza wielkość domu na jaką decyduje się inwestor. Często powstają pytania: „czy salon o wielkości 20 metrów kwadratowych wystarczy?”, „jak duże pokoje zrobić dla dzieci?” – postaramy się znaleźć na nie odpowiedzi. Niezależnie od tego, na jak duży dom decyduje się inwestor, istnieją minimalne rozmiary powierzchni użytkowych każdego z pomieszczeń. Wykaz ten powstał, aby podpowiedzieć użytkownikom jaki metraż da im komfort i wygodę w trakcie mieszkania. Wyniki te są uśrednione dla domu jednorodzinnego. Salon, jako najważniejsze pomieszczenie zaliczane to części wspólnej, nie powinien mieć mniej niż 20 metrów kwadratowych. Jeśli jednak łączy się go od razu z jadalnią, powinno się doliczyć na nią dodatkowe 10 metrów kwadratowych. Kuchnia natomiast powinna być wielkości minimum 15 metrów kwadratowych. Przyjmuje się, że w domu, na dwie osoby powinna przypadać jedna łazienka. 5 metrów kwadratowych na takie pomieszczenie zdecydowanie wystarczy, aby mogła znaleźć się w nim nawet pralka oraz prysznic. Pokoje dzieci powinny mieć przynajmniej po 10 metrów kwadratowych, a główna sypialnia rodziców 16 metrów kwadratowych, z racji tego, że będą w niej aż dwie osoby. Powierzchnia komunikacyjna, czyli hol i korytarze to przynajmniej 15% całkowitej powierzchni użytkowej domu. To są pomieszczenia, które znajdują się w każdym budynku mieszkalnym. Dodatkowo jednak można doliczyć takie pokoje jak na przykład gabinet czy sypialnia dla gości. Przy wyborze projektu koniecznie należy przeanalizować układ pomieszczeń. Im bardziej przemyślane i funkcjonalne wnętrza tym większy komfort użytkowania domu, a czasami nawet zaoszczędzona dodatkowa przestrzeń. Na dużą działkę można wybrać projekt rozłożystego parterowca, jednak na wąską lepiej wybrać dom piętrowy lub z poddaszem.

Projekty domów z poddaszem (nie)użytkowym

Największy wybór projektów jest wśród domów z poddaszem. Są one najpopularniejsze na rynku, ponieważ łączą zalety domów parterowych i piętrowych. Domy piętrowe to takie, których kondygnacja ma proste ściany zewnętrze doprowadzone do stropu, natomiast poddasze to kondygnacja pod dachem, której kształt jest zależny od kształtu dachu. Domy z poddaszem pozwalają oddzielić strefę dzienną od nocnej w ten sam sposób co domy piętrowe. Stworzenie poddasza jest jednak dużo tańsze niż piętra. Budowa domu z poddaszem użytkowym jest niższa o około 10 – 20% od budowy domu piętrowego. Najczęściej inwestorzy decydują się na stworzenie części wspólnej, czyli przykładowo salonu, kuchni i jadalni na parterze, a poddasze gospodarują na część prywatną, nocną, czyli sypialnie domowników. Poddasze użytkowe służy więc jako tańsza alternatywa domu piętrowego, a nieużytkowe przeznacza się na dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, tzw. strych. Czasami, gdy budowę domu dzieli się na etapy, można zdecydować się na budowę domu z poddaszem nieużytkowym, ale po to, aby po kilku latach po zgromadzeniu odpowiednich środków rozbudować dom i zmienić je w pokoje dla np. nowych lokatorów. Aby tego dokonać należy sprawdzić stan techniczny budynku i więźby dachowej. Konieczne jest także przeanalizowanie kondycji stropu, który będzie musiał utrzymać dodatkowe obciążenie spowodowane powstaniem ścianek działowych i meblami. Później należy udać się do Urzędu Gminy i tam uzyskać dokumenty dotyczące warunków zabudowy. Najważniejsze, aby wysokość poddasza nie była mniejsza niż 2,5 m (od stropu do najwyższego punktu).

W trakcie wyboru projektu domu w głowie inwestorów pojawia się wiele pytań dotyczących tego, jaki dom będzie najlepiej dostosowany do ich potrzeb. Najlepszym rozwiązaniem jest brać pod uwagę nie tylko teraźniejszą sytuację, ale także to, jak życie może wyglądać w przyszłości. Dlatego warto rozważyć budowę dodatkowej przestrzeni, na przykład poddasza dla lokatorów, którzy dopiero przyjdą na świat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *