Wiata czy garaż?

Garaże i wiaty garażowe to istotny element podwórza, który zapewnia ochronę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi dla naszych samochodów i nie tylko. Oprócz auta, wiata może również chronić inny pojazd lub zestaw wypoczynkowy na tarasie, stanowiąc jego dopełnienie. Wiata garażowa i garaż różnią się od siebie pod wieloma kątami – jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, a wybór jednego z nich zależy od preferencji danego użytkownika.

Samo zadaszenie może zabezpieczyć auto przed słońcem i deszczem, ale jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą negatywnie wpływać na stan samochodu. Przede wszystkim, w przypadku wiaty problemem jest temperatura – samo zadaszenie nie chroni samochodu całkowicie przed wpływem upałów i mrozów, a użytkownika przed skutkami skrajnych temperatur. Przy dużym wietrze samochód może również okazjonalnie doświadczyć skutków deszczu i śniegu. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie nie zapewnia ochrony przed zwierzętami lub nieproszonymi gośćmi.

Wiaty garażowe mogą przybierać dowolną formę. Na zdjęciu: drewniane zadaszenie z dwuspadowym dachem pokrytym blachą. Całość utrzymana w białym kolorze, który w tym wypadku doskonale komponuje się z zielonym otoczeniem ogrodu.


Fot. Ogrodosfera.pl, zdjęcie pochodzi ze strony: http://ogrodosfera.pl/wiaty-garazowe

Wiata czy garaż? Porównanie

Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu jakim dysponujemy. Garaż to przede wszystkim spora inwestycja, a utrudnienia nie kończą się na kosztach. Niezbędne jest również pozwolenie na budowę, a to wiąże się z kolejnymi kosztami, dłuższym oczekiwaniem i uporaniem się z szeregiem formalności. Ponadto, trzymanie auta w garażu zwiększa ryzyko jego korozji ze względu na fakt, że doświadcza on znacznych różnic temperatur. Wjazd i wyjazd wymaga otwierania i zamykania za sobą bramy, co każdorazowo zabiera trochę czasu, a przestrzeń wewnątrz jest podatna na nieporządek, który nierzadko zdaje się pojawiać samoistnie. Jeśli interesuje nas tańsza opcja, która nie wymagałaby pozwolenia na budowę, możemy również przejrzeć ofertę drewnianych garaży wolnostojących, które łączą w sobie zalety garażu i wiaty.

Jak widać, wszystko zależy od naszych preferencji. Wiata to opcja łatwiejsza i tańsza, a przy tym niekoniecznie mniej korzystna – chroni przed opadami, słońcem, a nawet szronieniem się szyb, ale nie zabezpiecza przed skrajnymi temperaturami i innymi czynnikami zewnętrznymi. Garaż to z kolei poważna inwestycja pieniężna i czasowa, która jednak oferuje całkowitą izolację samochodu, choć zwiększa ryzyko korozji.

Jaką wiatę wybrać?

Wiaty możemy przede wszystkim podzielić na wolnostojące oraz przyścienne, a wśród jednych i drugich możemy spotkać wiaty drewniane, aluminiowe, z płyt poliwęglanowych oraz z dachówki.
Najtańszą opcją jest drewniana wiata garażowa z płaskim dachem dla jednego lub dwóch samochodów, której klasyczny wygląd i prostota przyciąga wielu zwolenników. Opcja ta występuje w wielu wariantach – można spotkać wiaty dwustanowiskowe i większe, a także istnieje możliwość obudowania wiaty drewnianej za pomocą bocznych ścianek. Takie rozwiązanie zwiększa ochronę dla naszego samochodu i niweluje skutki podmuchów wiatru. Nawet przy dużej zamieci podjazd ani samochód nie zostanie zasypany. Wiata drewniana może również posiadać dach dwuspadowy z dachówką, dzięki czemu wzrośnie jej wytrzymałość względem dużych opadów śniegu a także podniosą się walory estetyczne naszego podwórza.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są wiaty poliwęglanowe, które charakteryzują się wytrzymałością oraz prostotą i reprezentują bardzo współczesny i funkcjonalny styl. Wspomniana prostota nie odnosi się jedynie do wyglądu produktu, ale także do faktu, że montaż jest łatwy i szybki – można go przeprowadzić samodzielnie na swojej działce bez konieczności angażowania do tego specjalistów, a także możliwy jest demontaż i zmiana położenia wiaty. Co więcej materiały z których zrobiona jest wiata sprawią, że będzie służyć wiele lat bez konieczności konserwacji i napraw z uwagi na to, że są odporne na warunki pogodowe, rdzę, gnicie i porastanie mchem czy pleśnią. Ponadto półprzezroczyste płyty poliwęglanowe chronią przed promieniami UV, wytrzymują duże obciążenia śniegiem i są odporne na tłuczenie. Można je oprzeć na klasycznej i eleganckiej, drewnianej konstrukcji lub wybrać nowoczesne rozwiązanie z aluminiowym wykończeniem, które podniesie wytrzymałość konstrukcji.


Na zdjęciu: dwustanowiskowa wiata, która jest udanym połączeniem aluminium i płyt poliwęglanowych. Fot. Ogrodosfera

Zapraszamy do obejrzenia filmu, na którym zobaczymy, w jaki sposób skonstruować wiatę garażową, kupioną w sklepie w formie gotowych do złożenia elementów.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *