Woda, pleśń, grzyb na ścianie? Co robić? Mamy nietypowe rozwiązanie

Z założenia dobrze wykonana izolacja ściany ma za zadanie uchronić ją przed wystąpieniem takich zjawisk jak skraplanie wody, wykwit grzybów i pleśni. Jednak z biegiem lat pojawiają się na niej pęknięcia, materiały, z których jest wykonana, tracą swoje właściwości a na jaw wychodzą niedociągnięcia powstałe w trakcie budowy. Wtedy na ścianach pojawiają się wspomniane wyżej problemy. Co można z nimi zrobić? Rozwiązanie może być nieoczywiste – farba termoizolacyjna.

Kondensacja pary, czyli uwaga woda na ścianie

Skąd się bierze skroplona para na ścianie? Z różnicy temperatur między zewnętrzną a wewnętrzną stroną. A skąd się bierze ta różnica? Właśnie z wadliwej lub osłabionej termoizolacji budynku. Wyłaniająca się woda może być przyczyną dalszego niszczenia się ściany, pojawienia się wykwitów grzyba i pleśni oraz fatalnego wyglądu.

Co zrobić? Jak tylko ujawni się taki problem, od razu warto pomalować ścianę farbą termoizolacyjną (np. GoThermⓇ). Dzięki temu powstanie dodatkowa warstwa termoizolacji, a woda przestanie się ukazywać tam, gdzie nie powinna. Co ważne, można nakładać od wewnątrz budynku. Może to być znaczącym ułatwieniem, jeśli prace musimy wykonać deszczową jesienią lub zimą.

siedziba-fcom

Farba termoizolacyjna a grzyb i pleśń na ścianie

Tak jak pisaliśmy, często na mokrych ścianach dochodzi do powstawania nieprzyjemnych zjawisk – pojawia się grzyb lub pleśń. Mają one nawet swoje ulubione miejsca w naszych mieszkaniach i domach – jest to styk sufitu i ściany, gdzie powstaje tzw. mostek termiczny. Na wspomniane zjawiska szczególnie narażone są pomieszczenia, które są słabo wentylowane. Jeżeli sądzisz, że masz takie w swoim budynku, warto zastanowić się nad użyciem farby termoizolacyjnej, aby nie dopuścić do pojawienia się niechcianych wykwitów.

Jeżeli już zauważyłe(a)ś pierwsze oznaki grzyba lub pleśni, koniecznie zadziałaj. Po pierwsze usuń siedlisko, najlepiej z kawałkiem tynku, bo z pewnością grzyb zainfekował ścianę głębiej. Następnie połóż nową warstwę zaprawy i pomaluj powłoką termoizolacyjną. Tym sposobem, nie tylko pozbędziesz się problemu, ale również zlikwidujesz jego przyczynę. W podobny sposób zlikwidujesz również pleśń na ścianach.

Jaką farbę wybrać?

Chociaż farba termoizolacyjna nie jest powszechna w naszej świadomości, to dobrym wyborem jest polski wyrób, wspomniana wcześniej, farba marki GoThermⓇ. Posiada ona właściwości potrzebne do radzenia sobie z powyższymi problemami, a dodatkowo sama w sobie jest przeciwgrzybicza, antypleśniowa i antybakteryjna. Dzięki temu tworzy na ścianie tworzy dodatkową przeszkodę przeciw omawianym w artykule utrapieniom. Opisywany produkt to też prosty sposób na termoizolację. Można użyć jej jako dodatkową warstwę ocieplającą budynek bez konieczności robienia kosztownego remontu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *