Czym kierować się przy wyborze balustrady balkonowej?

Balustrady balkonowe stanowią nie tylko zabezpieczenie, ale i pełnią funkcję dekoracyjną. Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż dostępnych jest wiele rodzajów balustrad. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, a więc dostosowanego do swoich indywidualnych potrzeb, preferencji i możliwości finansowych. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wybierania balustrad balkonowych?

Z jakiego materiału może być wykonana balustrada balkonowa?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru, jeśli chodzi o zakup balustrady balkonowej. Oferta jest bogata i mocno zróżnicowana. Tak zwane barierki wykonywane są z różnych materiałów, dlatego też nie ma większego problemu z dopasowaniem ich do stylu i architektury domu oraz do pozostałych elementów elewacyjnych i wykończeniowych. W zależności od charakteru zabudowy, można zdecydować się na balustrady drewniane, stalowe, szklane, z cegły lub z kamienia. Możliwe jest nawet zastosowanie do produkcji danej barierki kilku materiałów. Ważne jest to, aby pasowały one do siebie. Ciekawym połączeniem będzie przykładowo drewno i stal/kamień/szkło oraz stal i szkło/kamień/cegła.

Balustrady mogą mieć masywną lub lekką zabudowę, być wzbogacone o elementy ażurowe czy też wykonane z lekkich elementów przęsłowych. Podczas wyboru materiału, z którego została wykonana barierka, należy kierować się nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim stabilnością, bezpieczeństwem, wytrzymałością, odpornością na czynniki atmosferyczne oraz ergonomią. Najtańsze od stalowych balustrad są te wykonane z drewna, a jeszcze droższe barierki kute. Za tralki betonowe trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę.

Na co zatem się zdecydować?

W przypadku domów drewnianych oraz tych stylizowanych najlepszym wyborem będą oczywiście balustrady balkonowe wykonane z drewna. Z całą pewnością nie sprawdzą się te betonowe, żeliwne czy kamienne. Z kolei w blokach i kamienicach trzeba liczyć się z estetyką całego budynku, aby przypadkiem nie zaburzyć jego proporcji i kolorystyki. W przypadku betonowych balustrad lepiej nie stawiać na ażurowe barierki i na odwrót. Oczywiście na własnej posesji można liczyć na znacznie większe pole do popisu. W przypadku domów nowoczesnych świetnym rozwiązaniem będą balustrady balkonowe lekkie i metalowe lub szklane. W dużych domach sprawdzą się z kolei ciężkie i kute balustrady z kamienia. Najlepiej, aby pasowały one pod względem materiału i stylu do ogrodzenia. Wówczas można liczyć na uzyskanie estetycznej spójności. Jeśli z kolei ktoś jest właścicielem budynku o zabytkowym charakterze, to dobrym wyborem będą kamienne balustrady.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *