Elementy komunikacji dachowej

Odpowiednio wykonany dach to nie tylko elementy pokrycia dachowego oraz system odprowadzający wodę opadową, ale również wiele dodatkowego osprzętu niezbędnego do prawidłowej eksploatacji budynku. Wśród urządzeń, które są potrzebne na każdym dachu, znajduje się instalacja odgromowa, jak również elementy komunikacji dachowej, a także płotki przeciwśnieżne.

Bezpieczne wejście na dach

Dach to jeden z ważniejszych elementów budynku, który odpowiada za ochronę obiektu przed deszczem, śniegiem oraz wiatrem i chłodem. Poza swoimi tradycyjnymi funkcjami musi jednak umożliwiać również bezpieczny dostęp do zamontowanych na nim instalacji, a zwłaszcza komina. W przypadku dachu stromego wymaga to zamontowania odpowiednich urządzeń komunikacji dachowej. Poprawnie zainstalowane i dobrze rozmieszczone dają możliwość bezpiecznego przemieszczania się od włazu dachowego aż do komina, a w niektórych przypadkach pozwalają również na dojście do innych systemów umieszczonych na dachu, np. paneli solarnych lub fotowoltaicznych, anten czy urządzeń klimatyzacyjnych – informuje pracownik firmy Dachlux, która zajmuje się pokryciami dachowymi.

Poruszanie się po dachu może być niebezpieczne, ze względu na sporą wysokość, której pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć. Nawet upadek z dachu parterowego domu jednorodzinnego może spowodować śmierć, kalectwo lub bardzo poważne obrażenia. Zamontowanie wszystkich niezbędnych elementów ułatwiających m.in. obowiązkowe przeglądy komina, usuwanie śniegu lub sprawdzanie stanu poszczególnych instalacji dachowych jest więc konieczne.

Co zalicza się do elementów komunikacji dachowej?

Do swobodnego dostępu do komina i innych zamontowanych na dachu urządzeń wymagających częstego serwisowania lub przeglądów potrzebne są elementy komunikacji dachowej. W skład wyposażenia tego rodzaju wchodzą stopnie kominiarskie, które ułatwiają wchodzenie lub schodzenie z połaci dachowej, a także ławy kominiarskie, które pozwalają na przemieszczanie się wzdłuż dachu. Dostępne są również pomosty umożliwiające swobodną obsługę komina lub innych instalacji, które znajdują się na dachu.

Odpowiednie wyposażenie ułatwiające poruszanie się po dachu to nie tylko element poprawiający bezpieczeństwo osób wykonujących usługi kominiarskie czy zajmujących się obsługą innego sprzętu, ale również zabezpieczenie połaci dachu przed uszkodzeniami podczas takich działań. Warto pamiętać, że w budynkach, w których są zainstalowane kotły lub piece spalające węgiel, a także urządzenia grzewcze wykorzystujące drewno w dowolnej postaci, przeglądy kominiarskie powinny się odbywać przynajmniej 4 razy w roku. Elementy komunikacji dachowej będą więc w okresie eksploatacji dachu dość często wykorzystywane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *