Projektowanie dróg

Przygotowywanie projektów dróg nie jest zadaniem prostym. Przede wszystkim są to inwestycje realizowane przez samorządy czy budżet krajowy co wiąże się z wieloma obostrzeniami, które będą z tym związane i bezpośrednio wynikać będą z przepisów prawa.

Dlatego realizacją takich projektów mogą się zajmować wyłącznie firmy odpowiednio do tego przygotowane. Liczy się między innymi doświadczenie, które w dużej mierze może usprawnić proces realizacji takiego projektu. W większości przypadków projekty realizowane są w ramach przetargów organizowanych przez ustawę prawo zamówień publicznych, a więc firmy projektowe mogą stawać do konkursu składając swoje oferty i komisja konkursowa wybiera najlepszą oczywiście w większości przypadków po prostu najtańszą, która spełniła wymogi formalne dotyczące drogi, która ma być budowana.

Jaka firma może liczyć na wygraną?

Przede wszystkim konkursy organizowane czy to przez władzę samorządową czy krajową są w dużej mierze uzależnione od ceny. Dąży się do ograniczenia kosztów przy jednoczesnym zachowaniu zadowalającego standardu, sprawa jednak nie jest prosta. Jaka firma może więc liczyć się w takich przetargach? Przede wszystkim obecnie doświadczenie ma duże znaczenie. Jeśli ktoś brał już udział w takich konkursach pewnie zdaje sobie sprawę z tego jak są organizowane, jakie kwestie są brane pod uwagę i na co najbardziej komisje przetargowe starają się zwracać uwagę. Można więc uszczegółowić te elementy projektu, które będą pozwalały na wygraną w przetargu. Oczywiście dążeniem firmy musi być obniżanie kosztów realizacji całego przedsięwzięcia, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu i jakości.

Projektowanie drogi – jak je wykonać?

Trzeba się również zastanowić nad tym w jakiej formie takie projektowanie drogi powinno być zrealizowane, jakie kwestie są najważniejsze, na co koniecznie musimy zwracać uwagę. Kluczowa sprawa to profesjonalne podejście do projektu. Trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegóły, skrzyżowanie, wiadukt czy inne połączenie z drogami przyległymi. Firma projektowa będzie odpowiedzialna za przygotowanie projektu i jego aspekty związane z bezpieczeństwem użytkowników takiej drogi. Tutaj również trzeba odpowiedzieć na wymagania stawiane licznymi normami jakie z tym tematem są związane. Nie można zapominać, że również taką bardzo ważną sprawą będzie kwestia realizacji projektu i przedsiębiorstwo, które zajęło się przygotowaniem będzie musiało zająć się następnie całym procesem realizacji tego wszystkiego co związane z danym projektem. Dlatego zadaniem jest nie tylko przygotowanie projektu i w ten sposób wygranie konkursu, ale potem realizacja całego projektu i kontrola nad tym co na przyszłej drodze będzie się działo.

Zadanie nie będzie więc proste i tych prac do wykonania firma projektowa ma rzeczywiście wiele. Dlatego trzeba zwracać uwagę na te wszystkie kwestie, które mogą wpływać na jakość projektu a w dłuższej perspektywie może również zdecydować o tym czy użytkowana droga będzie w stanie odpowiadać na oczekiwania kierowców.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę RDK, specjalizującą się w projektowaniu dróg i linii kolejowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *