W przypadku rusztowań montowanych przy budynku należy zadbać o stosowane zakotwiczenie go w podłożu. To jeden z podstawowych czynników, które wpływają na stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. Jeśli niewłaściwie wykona się kotwienie, wtedy prace wykonywane na wysokości będą niebezpieczne, zagrażając życiu, a nawet zdrowiu pracowników. Jak kotwić rusztowania?
W jaki sposób zakotwić rusztowania?
Odpowiednie kotwienie rusztowania odbywa się za pomocą elementów mocujących i zaczepów kotwiących. Kotwienia muszą być ułożone prostopadle do ściany i znajdować się minimum 20 cm od węzłów ramy. Pracę rozpoczyna się od drugiego poziomu rusztowania, a elementy mocujące muszą być rozmieszczone symetrycznie na całej powierzchni konstrukcji. Kotwy umieszcza się w co drugim polu poziomu w i co drugą kondygnację. Rzędy kotwień, które ze sobą sąsiadują, muszą być przesunięte w stosunku do siebie o jedno pole. Jeśli poszukujesz sprawdzonych rozwiązań, to sprzedaż rusztowań aluminiowych sprosta Twoim potrzebom!
Czym zakotwić rusztowanie i jak powstaje projekt siatki zakotwień?
Żeby wykonać solidne zakotwienie rusztowania, niezbędne są różne elementy. Bez nich nie byłoby możliwe właściwe ustabilizowanie i usztywnienie konstrukcji. Konieczne są łączniki do kotwienia, złącza i części kotwiące w formie śrub z uchem i kołki plastikowe rozprężne. Można także stosować krótkie kotwy, które jednak pozwalają przenosić tylko obciążenia prostopadłe do fasady budynku. Sprawdzają się również kotwy długie, które przenoszą zarówno prostopadłe, jak i równoległe obciążenia. Przy tworzeniu siatki zakotwień zawsze trzeba brać pod uwagę wielkość i wysokość rusztowania. Z reguły zakotwiczenia nie mogą być rozmieszczone rzadziej niż co 4 – 5 metrów w poziomie i co 4 – 6 metrów w pionie. Dzięki temu zyskuje się równomiernie stabilizowane rusztowanie. Profesjonalne doradztwo w zakresie montażu tych konstrukcji oferuje m.in. dystrybutor rusztowań budowlanych S.K.A.T Rusztowania, który dba o jakość swoich produktów i bezpieczeństwo Klientów.