Piece z podajnikami czy bez – co wybrać?

Każdy z nas na etapie budowania domu stanął przed dylematem jaki wybrać piec centralnego ogrzewania. Trzeba się zastanowić co wybrać, czy wolimy piec bezobsługowy czy też częstsze wizyty w kotłowni i ekonomiczność. Musimy podjąć decyzję czy chcemy zamontować w naszym domu piec z podajnikiem, czy zasypowy.

Ponieważ ceny paliw takich jak olej i gaz stale rosną, kotły na paliwa stałe stają się coraz bardziej popularne, a co za tym idzie stają się one coraz mniej uciążliwe w użytkowaniu. Są one ogólnodostępne na naszym rynku (są dostępne w ofercie takich firm jak np. Kołton) i coraz więcej osób decyduje się na wybór tego typu rozwiązania.

Z kotłami zasypowym spotkał się na pewno każdy z nas przynajmniej raz w życiu. Większość z nas kojarzy takie piece ze starym i brudnym urządzeniem, które produkowało mnóstwo dymu i pochłaniało ogromną ilość opału, dodatkowo wymagając przy tym stałego nadzoru. Obecnie jeśli będziemy korzystać z pieca zasypowego racjonalnie, to damy radę pozbyć się tych uciążliwości i osiągnąć tanie i ekologiczne spalanie.

Zaletą kotłów zasypowych jest fakt, że są one względnie tanie w zakupie i użytkowaniu. Mają prostą budowę, a więc są mniej podatne na awarie niż kotły podajnikowe. Prawidłowo użytkowane potrafią spalać czysto, a dodatkowo są przystosowane do praktycznie każdego rodzaju paliwa. W kotłach tego rodzaju można dokonać automatyzacji sterowania.

Wadą kotłów zasypowych jest konieczność załadunku co 24 godziny, pod warunkiem że moc kotła jest prawidłowo dobrana. Uciążliwa jest również regulacja procesu spalania, która najczęściej jest prowadzona ręcznie, co wprowadza zagrożenie uszkodzenie czegoś przez operatora. Jeśli piec będzie zautomatyzowany, często oznacza to, że jest wyposażony w dmuchawę, która może być przyczyną poważnych strat opału.

Najlepiej kupować kocioł bez dmuchawy, a jeśli już posiadamy kocioł wyposażony w tego typu sprzęt, to lepiej będzie wymienić ją na elektroniczny miarownik ciągu.

Kotły podajnikowe są stosunkowo nową i odmienną klasą kotłów węglowych. Ich główną zaletą jest automatyka- rola człowieka jest ograniczona do wsypania opału do podajnika i czyszczenia pieca z popiołu. W zależności od warunków atmosferycznych kotłownię trzeba odwiedzać co kilka lub kilkanaście dni.

Ważnymi elementami w piecach z podajnikiem jest sterownik kotła oraz palnik. Kotły te cały czas przechodzą różnego rodzaju modernizacje i usprawnienia. Kiedyś, żeby obsłużyć tego typu sprzęt trzeba było godzinami studiować instrukcję obsługi, żeby dobrać odpowiednie parametry pracy kotła.
Do niedawna sterowniki w takich piecach były tylko z pozoru automatyczne. Często trzeba było przestawiać w nich wiele parametrów, o których większość z nas nie ma najmniejszego pojęcia o czasie przedmuchu i jego mocy, czasie podawania paliwa, itp. Dopiero od jakiegoś czasu obsługa tych kotłów staje się prostsza.

Zaletą kotłów podajnikowych jest możliwość ustawienia ich czasu pracy na okres sięgający kilkunastu dni, bez konieczności obsługi. Również ważne jest to, że odznaczają się czystością i ekologicznością spalania.

Minusem w kotłach podajnikowych jest konieczność zakupu opału o konkretnym rozmiarze ziaren oraz konieczność podłączenia do prądu (jeśli oczywiście w obecnych czasach może być to wadą).

Żeby dokonać dobrego i przemyślanego wyboru, warto wybrać się do firmy, która posiada doświadczenie w tej branży (np. Kołton). Profesjonalna obsługa na pewno doradzi nam jaki rodzaj pieca będzie dla nas najlepszy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *