Koniec resursu suwnicy – co dalej

Czym jest resurs suwnicy? Co oznacza jego koniec i jakich czynności trzeba się podjąć w związku z tym? Dlaczego systematyczne wykonywanie przeglądu suwnic jest takie ważne? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższej publikacji. Już teraz do uważnej lektury zapraszamy wszystkich tych, którzy są zainteresowani tematem związanym z resursem suwnicy.

Resurs suwnicy – czym jest

Mianem resursu suwnicy określa się żywotność urządzenia wchodzącego w skład urządzeń transportu bliskiego (w skrócie UTB). Terminem żywotności określa się zaś liczbę cykli pracy oraz stanu obciążenia urządzenia suwnicowego w założonym przez producenta okresie eksploatacji. Jeszcze prościej: resurs dźwignicy oznacza określoną pulę cykli pracy lub godzin pracy, które dane urządzenie ma do wykorzystania.

Warto pamiętać o tym, że podczas prawidłowej eksploatacji suwnicy niezwykle ważne jest to, by stosować się do wytycznych związanych z resursem dźwignicy, aby nie naruszyć bezpiecznego poziomu korzystania z tego urządzenia. Nowoczesne suwnice mają określony cykl pracy, a na ten składać się będzie nie tylko na sam proces podniesienia ładunku czy dostarczenia go na miejsce, ale również czynności związane z opuszczeniem ładunku w miejscu docelowym.

Dlaczego przegląd suwnic jest taki ważny?

Ogromny wybór nowoczesnych i znanych z niezawodnej pracy suwnic znaleźć można w ofercie dobrego ich producenta, firmy Konecranes. Warto odwiedzić też stronę, by dowiedzieć się, jakie dokładnie modele dźwignic można znaleźć dziś na rynku.

Warto podkreślić jednak, że aby można było mówić o optymalnej eksploatacji tego rodzaju urządzeń, konieczne jest nie tylko stosowanie się do wytycznych związanych z ich użytkowaniem, ale niezbędne będzie również systematyczne wykonywanie profesjonalnych przeglądów i prac konserwacyjnych. Dlaczego jest to takie ważne?

Dopilnowanie tych czynności pozwoli na bieżąco oceniać bezpieczeństwo eksploatowanych urządzeń, jak również wskaże, jak wysoki jest stopień zużycia dźwignicy. Do tego pozwoli też określić, jakie czynności konserwacyjne są absolutnie niezbędne do wykonania. Dzięki systematycznym przeglądom urządzeń suwnicowych doprowadzi się do tego, że maksymalnie będzie można wydłużyć żywotność takich maszyn, jak też cieszyć się niezawodnością ich pracy. To z kolei sprawi, że z sukcesem będzie można zapobiec niepożądanym i często bardzo kosztownym przestojom w pracy oraz nie doprowadzi się do przedwczesnego wystąpienia końca resursu suwnicy.

Tutaj bardzo istotną rolę odgrywa również profesjonalna konserwacja zapobiegawcza, która wykonywana być może na każdego rodzaju dźwignicy – czy to suwnicy z wciągnikiem łańcuchowym, suwnicy z wciągnikiem linowym czy też na suwnicach z wciągarkami.

Suwica

Określona żywotność suwnic

Dźwignice są urządzeniami bardzo często wykorzystywanymi w wielu gałęziach przemysłu. Z uwagi na duży poziom eksploatacji, nierzadko się zużywają lub psują. Nie są bowiem urządzeniami dedykowanymi bezterminowej eksploatacji, podobnie jak zresztą wszystkie inne urządzenia.

Warto podkreślić, że właśnie podczas regularnie dokonywanych, specjalistycznych przeglądów ich stanu technicznego można się dowiedzieć, które z ich elementów składowych należy naprawić, zmodernizować lub wymienić.

Ponadto zalecenia branżowe w kwestii określania resursu suwnicy są klarowne – oceny stopnia żywotności urządzeń dźwignicowych powinno się dokonywać raz na rok, bazując na danych wynikających z rejestratorów lub realiów procesu produkcyjnego. Dbanie o tę kwestię sprawi, że nie dojdzie do końca resursu suwnicy, a w efekcie będzie można maksymalnie wydłużyć żywotność urządzenia dźwignicowego.

Złomowanie suwnicy – kiedy konieczne?

Może dojść jednak i do takiej sytuacji, gdy wydłużenie okresu eksploatacji suwnicy nie będzie już możliwe. Kiedy tak się stanie? Z pewnością będzie to wówczas, gdy zauważy się zmęczenie konstrukcji nośnej dźwignicy lub – co gorsza – dostrzeże się utratę geometrii konstrukcji nośnej, która będzie wynikiem licznych przeciążeń.

Ponadto jeśli wskazanie do złomowania wykaże przegląd specjalny, nie będzie innego wyjścia, jak zaprzestać użytkować suwnicę i przekazać ją właśnie do profesjonalnego złomowania. W takich przypadkach możliwości naprawy czy modernizacji w zasadzie będą już zerowe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *