Części zamienne do suwnic – na co zwracać uwagę?

Suwnice to urządzenia dźwignicowe, które wykorzystywane są w wielu gałęziach gospodarki – znajdują zastosowanie nie tylko w magazynach, czy zakładach przeładunkowych, ale również w przemyśle produkcyjnym, portach, czy branży gazowej lub naftowej. Aby jednak działały one sprawnie i z najwyższą wydajnością, konieczna będzie kontrola mechaniczna urządzeń, a w razie awarii – naprawa usterki lub wymiana niektórych części. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwania zamienników i oryginalnych komponentów?

Parametry, które mogą zwiększyć wydajność suwnicy

Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność z pewnością szukają zawsze rozwiązań, które pozwolą na maksymalnie duże oszczędności – nie inaczej jest w przypadku naprawy suwnic. Może się zdarzyć, że usterka wymaga wymiany jakiejś części mechanizmu, a to oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wiele osób jest zdania, że jedynym słusznym wyjściem z sytuacji jest kupno oryginalnych części, gdyż tylko takie mogą zapewnić sprawną pracę całego urządzenia. Czy tak jest w rzeczywistości? Niekoniecznie. Zamienniki oferowane przez renomowane firmy zajmujące się dystrybucją czy serwisem urządzeń dźwignicowych zazwyczaj mają parametry zbliżone do tych oryginalnych, ale dostępne są w konkurencyjnej cenie. Decydując się na takie rozwiązanie nie tylko mamy pewność, że maszyna będzie działała sprawnie, ale również poniesiemy niższe koszty związane z naprawą. Zdarza się również, że proponowane przez serwisanta części mogą zapewnić większą wydajność suwnicy. Taka metoda naprawy zalecana jest w przypadku gdy oryginalne części nie spełniają wymagań wydajnościowych i potrzebne będą elementy gwarantujące lepsze parametry robocze.

Rozwiązania pozwalające na oszczędności

Chociaż usterki urządzeń dźwignicowych często wymagają wymiany konkretnego elementu mechanizmu, może również zdarzyć się, że lepszym rozwiązaniem będzie regeneracja uszkodzonej części. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, ponieważ naprawa suwnicy będzie trwała krócej, niż sprowadzenie i wymiana całego silnika, czy podzespołu. Warto również wspomnieć, że będzie to wiązało się z dużo mniejszymi kosztami. W przypadku, gdy producent suwnicy już nie istnieje, a w związku z tym nie można kupić części do konkretnego modelu, lub też komponenty mechanizmu są przestarzałe, można zdecydować się na inżynierię odwrotną. Dzięki niej możliwe jest ulepszenie materiałów i samej konstrukcji suwnicy, co w efekcie przekłada się na zwiększoną wydajność pracy urządzenia. Także i w tym przypadku należy wspomnieć o oszczędności – inżynieria odwrotna przedłuży żywotność suwnicy, a to z pewnością korzystniejsze rozwiązanie niż zakup zupełnie nowego urządzenia dźwignicowego.

Profesjonalna firma serwisowa gwarancją sukcesu

Ponieważ suwnice służą do przenoszenia ciężkich ładunków, ich stan techniczny powinien być stale monitorowany – tylko w ten sposób można zagwarantować największą wydajność pracy urządzenia, a co najważniejsze – zapewnić bezpieczeństwo osób obsługujących te maszyny. Właśnie dlatego warto postawić na sprawdzoną firmę dla, której naprawa suwnic, to rutynowa czynność, a jej pracownicy nie tylko trafnie rozpoznają usterkę, ale również będą mogli zaproponować najlepsze rozwiązanie. Podczas poszukiwania fachowców warto dowiedzieć się, czy oferują oni wyłącznie naprawę maszyn, które są przez nich sprzedawane, czy też mogą zaproponować części do urządzeń konkurencyjnych marek. Sprawdzona firma serwisująca to również pewność, że w razie awarii usterka zostanie naprawiona w krótkim czasie, a w efekcie – mniejsze będą straty zakładu związane z przestojami potrzebnymi na naprawę. Niektóre z nich, jak np. Konecranes, mogą zaoferować również zdalną kontrolę stanu technicznego maszyn, a szybkie wychwycenie usterki to możliwość jej usunięcia w krótkim czasie.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *