W jaki sposób wybrać odpowiedni dom dla czteroosobowej rodziny?

Powiększająca się rodzina to przede wszystkim powód do radości. Równie często jest to również moment w życiu, w którym warto rozważyć zmianę mieszkania na dom jednorodzinny. Chociaż temu pierwszemu nie można odmówić licznych zalet, to tylko własny dom zapewnia większą swobodę w aranżacji czy przestrzeń do zabaw na świeżym powietrzu. Czym się kierować wybierając projekt lub gotowy budynek?

Powierzchnia domu

Wielkość budynku jest kluczowym elementem w momencie budowy lub wyboru domu. Warto wiedzieć, że już na mniej więcej 120 metrach kwadratowych można rozsądnie zaplanować przestrzeń, stworzyć całkiem duże pomieszczenia dzienne, sypialnię, pokoje dzieci, łazienki, a nawet pomieszczenia gospodarcze, które można wykorzystać jako pralnię czy spiżarnię. Istotną kwestią jest decyzja co do ilości pięter – dodatkowa kondygnacja pozwala na doskonałą separację reprezentatywnej części domu od tej prywatnej, z drugiej strony to generacja dodatkowych kosztów. – Zwracając uwagę na powierzchnię budynku nie warto kierować się jedynie liczbami. Istotne są takie czynniki jak ilość i wielkość pomieszczeń, ich ułożenie względem siebie i wysokość. Warto zwrócić również uwagę na szczegóły, np. wyjście do ogrodu: usytuowane w pokoju dziennym drzwi na taras to dodatkowe przedłużenie tego pomieszczenia w ciepłych miesiącach – przekonuje specjalista Marcopolo Development.

Potrzeby rodziny

Określenie wielkości domu jest istotne. Nie warto przesadzać z powierzchnią nawet w momencie,w którym budżet na to pozwala – w końcu im większy budynek, tym większe późniejsze koszty codziennej eksploatacji. Rozsądna inwestycja zapewni oszczędności, które z kolei będzie można przeznaczyć na nowoczesne sprzęty lub ładniejszą aranżację wnętrza.

W mądrym planowaniu potrzebnej przestrzeni istotną kwestią jest precyzyjne określenie potrzeb każdego członka rodziny. Każdy z mieszkańców musi mieć miejsce tylko dla siebie, służące pracy oraz możliwości wyciszenia, ważna jest również odpowiednio duża przestrzeń wspólna oraz użytkowa tzn. dobrze zaplanowana kuchnia, łazienki, toalety, pomieszczenia do przechowywania rzeczy itd. Nie należy rezygnować z osobnych pokoi dla dzieci. Wspólne miejsce do życia może się sprawdzić w momencie, w którym są one małe. Później, w miarę dorastania rozpoczynają się problemy, bo każda pociecha zaczyna mieć swoje indywidualne upodobania i zainteresowania . Warto się zastanowić nad dodatkowym pokojem służącym za pracownię lub gabinet. Nie należy zapominać o pomieszczeniach technicznych i powierzchni przeznaczonej na komunikację pomiędzy poszczególnymi pokojami.

O czym warto pamiętać

Decydując się na projekt lub zakup konkretnego domu warto mieć na względzie sprytne i ekonomiczne sposoby na uzyskanie odpowiednio dużej, ale również maksymalnie funkcjonalnej przestrzeni. – Nadprogramowy pokój przeznaczony na pracownię może pełnić też funkcję pokoju gościnnego lub rezerwowego na wypadek powiększenia się rodziny w przyszłości. Dobrą opcją jest posiadanie przynajmniej jednego pomieszczenia pomocniczego, np. garderoby czy spiżarni, w których można trzymać odkurzacz, deskę do prasowania, sprzęt hobbystyczny czy ubrania niepotrzebne w danym sezonie - podsumowuje specjalista Marcopolo Development.

Decydując się na zakup domu dla rodziny kierowanie się decyzjami znajomych nie zawsze może być najlepszym rozwiązaniem. Potrzeby oraz tryb życia poszczególnych mieszkańców, upodobania oraz wymagania są różne i warto to uwzględnić – w końcu dom to z zasady inwestycja na lata i miejsce, w którym każdy członek rodziny ma czuć się maksymalnie komfortowo.

Jedna Odpowiedź

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *