Charakterystyka kabin natryskowych na pływalniach

Kabiny natryskowe to niezbędny element zaplecza sanitarnego każdej pływalni. Pozwalają one utrzymać higienę ciała przed i po skorzystaniu z basenu, co jest niezmiernie istotne nie tylko dla zdrowia konkretnego użytkownika, ale również innych osób korzystających z danego obiektu.

Typy kabin natryskowych

Kabiny natryskowe spotykane na pływalniach mogą różnić się między sobą typem konstrukcji. Najprostszym i zarazem najczęściej spotykanym typem jest typ I. -Kabiny zaliczane do tego typu wykonywane są z prostych ścianek o długości do jednego metra, ustawionych prostopadle do powierzchni ściany pomieszczenia natryskowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Sanipol, specjalizującej się w wykonywaniu tego typu zabudowy sanitarnej – Pomiędzy ściankami umieszczany jest drążek, które wzmacnia konstrukcję i umożliwia zawieszenie zasłonki. Drugi z często spotykanych modeli to kabina typu T. Jej ścianki mogą mieć szerokość powyżej jednego metra, co daje większą swobodę osobie korzystającej z natrysku. Na końcu ścianki montuje się poprzeczne ścianki niewielkiej szerokości, które sprawiają, że w rzucie górnym ścianka wygląda jak litera T. Zadaniem tego elementu jest wzmacnianie i usztywnienie konstrukcji – dodatkowo można na nim umieścić haczyku do zawieszenie odzieży lub ręcznika. U góry konstrukcji również montuje się drążek na zasłonkę. Rozwinięciem idei kabiny typu T jest kabina z przedsionkiem – posiadają one przedłużoną ścianę, na której końcu montuje się poprzeczną ściankę wzmacniającą, kolejny taki element montuje się mniej więcej w jednej czwartej długości ściany. Ponadto posiadają one dwa drążki do zawieszenia zasłonki. W ten sposób uzyskuje się przestrzeń, w której osoba korzystająca z prysznica może się przebrać.

Tworzywa do budowy kabin sanitarnych

Kabiny sanitarne można wykonywać z kilku rodzajów materiałów

  • Płyty HPL (z ang. High Pressure Laminate)– produkowane są z ułożonych na sobie kilku warstw specjalnego papieru, które zostały nasączone żywicą, a następnie sprasowane przy dużym ciśnieniu i wysokiej temperaturze. W ten sposób uzyskuje się bardzo twarde, sztywne i odporne na uszkodzenia i wilgoć płyty
  • Pianka poliuretanowa – jest to tworzyw powszechnie wykorzystywane w branży budowlanej jako izolacja termiczna. Po uformowaniu pianka zastyga, tworzą bardzo twardą, a jednocześnie lekką płytę.
  • Płyty wiórowe P2 – produkowane są z prasowanych drobnych frakcji drewna z dodatkiem środka klejącego. Płyty pokrywane są laminatem, zabezpieczającym je przed wilgocią

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *