Co to znaczy, że komin się poci?

Pocenie się komina to efekt uszkodzenia systemu kominowego, często będący wynikiem niedostosowania go do wymagań zainstalowanego kotła centralnego ogrzewania lub używania paliwa o niewłaściwej charakterystyce. Uszkodzenia związane z poceniem się komina są zazwyczaj trudne do usunięcia. Żeby zapobiec takiemu zjawisku, trzeba wyeliminować przyczyny jego powstawania.

Jakie są objawy pocenia się komina?

Pocenie się komina to stosunkowo częsty problem, który przejawia się w postaci plam pojawiających się na zewnętrznej powierzchni komina. Mogą one powstawać zarówno na części komina wychodzącej ponad dach, jak i na ścianach wewnętrznych, które bezpośrednio stykają się z przewodem kominowym. Wykwity powstające w wyniku pocenia się komina pogarszają zewnętrzną estetykę budynku, jednak te, które pojawiają się w środku, są o wiele bardziej uciążliwe, ze względu na nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają. Jest on związany z obecnością związków siarki i azotu, które przenikają przez mur. Największym problemem jest jednak to, że takie plamy są bardzo trudne do usunięcia i w wielu przypadkach wymagają nie tylko skucia tynków, ale często również usunięcia tych fragmentów muru, na których się pojawiły – wyjaśnia przedstawiciel firmy Tanie Kominy, która zajmuje się sprzedażą systemów kominowych.

Pocenie się komina dotyka przede wszystkim budynków, w których zamontowano kotły olejowe lub gazowe, nie dostosowując komina do wymagań tych urządzeń. Podobne kłopoty mogą się przydarzyć również osobom, które palą w kominku drewnem albo mają zamontowany bardzo nowoczesny kocioł na węgiel, drewno lub pellet.

Co jest przyczyną pocenia się komina i ja można temu zaradzić?

Pocenie się komina pojawia się wówczas, gdy wydostający się z kotła, kominka albo pieca dym ma na tyle niską temperaturę, że przekracza tzw. punkt rosy. Dochodzi wtedy do kondensacji, a para wodna wraz z zawartymi w dymie substancjami osadza się na ściankach komina. Powstający kondensat jest mieszaniną wody oraz bardzo agresywnych chemicznie substancji, m.in. kwasu siarkowego i azotowego.

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z kominem murowanym kondensat może wnikać w szczeliny w zaprawie lub spękania w cegłach i przedostawać się do wnętrza murów, rozchodząc się w nich i przenikając z czasem na zewnątrz.

Zjawisko pocenia się komina zachodzi wówczas, gdy powstający dym lub spaliny mają stosunkowo niską temperaturę. Będzie tak zawsze w kotłach spalających gaz i olej, dlatego w ich przypadku obowiązkowym wyposażeniem jest wkład kominowy ze stali kwasoodpornej lub ceramiki. Podobnie może się zdarzyć w kotłach spalających pellet lub węgiel, które mają zaawansowane systemy odzyskiwania ciepła z powstających spalin. Może to prowadzić do ich znacznego ochłodzenia i osiadania w kominie kondensatu, dlatego również w tym przypadku zaleca się stosowanie wkładów. W przypadku kominków i pieców główną przyczyną kłopotów jest spalanie zbyt wilgotnego drewna.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *