Czy można zamontować przydomową oczyszczalnię na skraju działki?

Przydomowa oczyszczalnia

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to coraz popularniejsze rozwiązania, zastępujące mało ekologiczne i uciążliwe w eksploatacji szamba. Do wyboru mamy kilka rodzajów oczyszczalni, które można zamontować w różnych warunkach – nawet na niewielkich działkach. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku montażu oczyszczalni musimy zachować bezpieczne odległości.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – czy na każdą działkę?

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków to szereg rozwiązań, z których można dobrać odpowiednie na każdą działkę. Do wyboru mamy oczyszczalnie biologiczne, biologiczno-chemiczne czy oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Każdy z tych rodzajów oczyszczalni, których montażem zajmują się dobre firmy takie jak Eko-Bio, to rozwiązania ekologiczne, o niskich kosztach eksploatacji. Stąd też są coraz chętniej wybierane w miejsce szamba, które generuje koszty, nieprzyjemne zapachy i jest uciążliwe w użytkowaniu. Korzystając z przydomowej oczyszczalni poprawiamy nie tylko nasz komfort, ale również dbamy o środowisko naturalne.

W przypadku większości działek istnieje możliwość montażu przydomowej oczyszczalni, nawet w miejscach, gdzie dopływ ścieków nie jest regularny i nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Każdorazowo warto skorzystać z wizji specjalistów, którzy ocenią jakość gleby i zweryfikują możliwości. Czasami zdarza się, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jego brak uniemożliwia montaż przydomowych oczyszczalni, ale nie zdarza się to często. W takich sytuacjach dopuszczalne jest szambo jako rozwiązanie tymczasowe, a jeśli w niedalekiej przyszłości teren ma zostać skanalizowany – wówczas będzie można zamontować przydomową oczyszczalnię.

Jeśli jednak istnieje możliwość montażu takiej oczyszczalni, czy istnieją jakieś ograniczenia, jeśli chodzi o miejsce montażu oczyszczalni? Czy można ją zamontować na skraju działki?

Wymagania dotyczące odległości obiektów

Mimo, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym, w przypadku jej montażu należy spełnić konkretne wymagania, jeśli chodzi o odległości. Wiele osób zastanawia się, czy oczyszczalnię można zamontować na skraju działki, z dala od okien i budynku mieszkalnego. Wedle obowiązujących wymagań, oczyszczalnia musi znajdować się przynajmniej 2 metry od granicy działki, a także 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych. W przypadku, gdy na naszej działce znajduje się studnia wody pitnej, należy zachować odległość między studnią a zbiornikiem oczyszczalni w wysokości 15 metrów, a od miejsca odprowadzania ścieków – 30 metrów. Należy też wziąć pod uwagę działki sąsiednie. Podsumowując – jeżeli zachowamy odległość 2 metrów, montaż przydomowej oczyszczalni ścieków na skraju działki jest możliwy (zakładając, że spełniamy pozostałe, niezbędne warunki do jej montażu).

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *