Akcesoria niezbędne do tapetowania

Sprzęt do tapet

Tapetowanie ścian to doskonały sposób na odmianę wnętrza. Jest to zadanie, które możemy wykonać sami, bez pomocy profesjonalnych ekip remontowych. Jednak, aby prawidłowo położyć tapetę należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i przybory. Dzięki temu nawet, jeśli będziemy kłaść tapetę po raz pierwszy, to z łatwością sobie z tym poradzimy. W jakie niezbędne akcesoria do tapetowania należy się wyposażyć?

Akcesoria do przygotowania ścian

Jeśli już wybraliśmy wymarzoną tapetę to czas, aby odpowiednio przygotować ściany. Jest to bardzo ważny etap, który przyczynia się do trwałości położonej na ścianie tapety. Zatem jeśli na ścianie pozostaje stara tapeta należy ją dokładnie usunąć za pomocą między innymi szpachli lub szczotki drucianej.

Jak mówią pracownicy sklepu internetowego z tapetami Kraina Barw: „Aby ułatwić sobie ściąganie starej tapety, należy zmoczyć ją odpowiednim preparatem do odklejania tapet. Następnie starą tapetę należy ściągnąć przy użyciu szpachli”.

Natomiast, jeśli ścianę pokrywa farba olejna, to należy przetrzeć powierzchnię ściany papierem ściernym, aby ją zmatowić. Z kolei, jeżeli na ścianie znajdują się liczne nierówności lub widoczne pęknięcia to warto taką ścianę wygładzić za pomocą masy szpachlowej oraz szpachli.

Następnie, kiedy ściana jest równa, należy upewnić się, że jest sucha. Zwróćmy uwagę również, aby odkręcić wszystkie gniazdka i pozbyć się wkrętów i gwoździ. Na tak przygotowaną ścianę możemy kłaść tapetę.

Podstawowe narzędzia

Jako że tapeta wymaga zręczności oraz wielu cięć, należy przygotować wygodne miejsce pracy. Niewątpliwie najważniejszym z akcesoriów będzie ostry nóż do tapet oraz nieco większe nożyczki. Następnie zadbajmy o miarkę i pion sznurkowy, za pomocą którego dokonamy pomiarów ściany i wyznaczymy miejsce, gdzie będzie znajdować się nowa tapeta.

Dodatkowo należy zadbać o pojemnik na klej oraz wodę, które będą niezbędne. Warto zaopatrzyć się również w gąbkę, którą usuniemy ewentualny nadmiar kleju. Równie ważny będzie odpowiedni wałek, którym równomiernie rozprowadzimy klej. Dlatego też powinien posiadać zbliżoną szerokość, do szerokości rolki z tapetą.

Do rozprowadzania kleju można wybrać szeroki pędzel z włókna syntetycznego. Natomiast do dociskania tapety do ściany niezbędny będzie gumowy wałek lub szpachla dociskowa. Dzięki nim dokładnie przytwierdzimy całą powierzchnię tapety do ściany. Narzędzia i akcesoria powinny być dostosowane do rodzaju tapet, ponieważ nie do każdej tapety odpowiednia będzie szpachla zaciskowa.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *