Promienniki – czym są i jak je wykorzystać?

Promienniki to urządzenia, które znalazły powszechne zastosowanie w grzejnictwie, ale również innych dziedzinach. Spełniają często bardzo istotną rolę w systemach cieplnych, także w domach jednorodzinnych, należąc jednocześnie do alternatywnych metod ogrzewania. Mają zarówno swoje wady, jak i zalety, a ich popularność w ostatnich latach utrzymuje się na wysokim poziomie.

Pomimo tego dla wielu osób są one raczej niezna ne, a firmy zajmujące się wspomnianymi systemami, wolą inwestować w inne źródła pozyskiwania ciepła. Ze względu na ich wydajność, czy też generowanie oszczędności, warto jednak przybliżyć ich działanie i dowiedzieć się więcej o tym jak można je wykorzystać.

Budowa i działanie promienników

Promienniki to urządzenia których zadaniem jest generowanie i wysyłanie temperatury, za pomocą promieni podczerwonych. W zależności od źródła zasilania promienniki podczerwieni możemy podzielić na promienniki gazowe, promienniki elektryczne, a także promienniki wodne. Z racji na swoje zastosowanie nazywane są często promiennikami ciepła. Budowa takiego promiennika jest w zasadzie prosta. Jest to bowiem  zwykła grzałka elektryczna, której powierzchnia robocza rozgrzewa się do temperatury kilkuset stopni Celsjusza, czego następstwem jest emitowanie promieniowania podczerwonego. Urządzenia tego typu wykonywane są w formie żarówek, elementów ceramicznych lub metalowych. Źródłem temperatury i ciepła odczuwalnego poprzez niewidzialne promieniowanie podczerwone jest lampa z żarnikiem.

Zastosowanie promienników

Promienniki ciepła są wykorzystywane przede wszystkim w ogrzewaniu. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać chociażby efektywne i oszczędne ogrzewanie tarasu w naszym domu. Doskonale sprawdzą się również w łazience, gdzie jak wiadomo panuje duża wilgoć, oraz w dużych halach przemysłowych i magazynach, gdzie istnieje potrzeba utrzymywania stałej temperatury na naprawdę dużej przestrzeni. Na tym ich zastosowanie się jednak nie kończy. Prócz szeroko pojętego ogrzewania jest ono bowiem dużo bardziej rozwinięte. Promienników używa się m.in. w przemyśle spożywczym, do obróbki termicznej żywności, czy też papierniczym, do dosuszania dopiero co wyprodukowanego papieru. Co ciekawe są obecne również w saunach, medycynie oraz drukarkach laserowych.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *