Jak czyścić i konserwować rynny? Sprawdź stan swojego systemu rynnowego

Rynny pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniu zewnętrznych części budynku. Jeśli zaniedbamy ich czyszczenie i nie będziemy regularnie sprawdzać ich stanu, możemy szybko odczuć koszty wymiany orynnowania lub nawet niektórych elementów zadaszenia. Chcąc tego uniknąć, przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak prawidłowo konserwować rynny i przygotowywać je na trudne pory roku.

Jak i kiedy czyścić rynny?

Zaniedbanie rynien może mieć przykre konsekwencje nie tylko dla naszego budżetu, ale i dla elewacji. Jeśli w rurach zalega woda, śnieg lub śmieci, nie pełnią one swojej funkcji i część opadów spływa po ścianach zewnętrznych, wsiąkając w budynek. Następstwem takiego stanu rzeczy jest wilgoć i grzyb, co w przyszłości może zmusić nas do zmontowania części ocieplenia i skomplikowanych renowacji.

Rynny powinno się czyścić no najmniej dwa razy w roku – po jesieni i po zimie. Zmiany atmosferyczne i wahania temperatur w tym okresie są największe. Występuje też największa liczba opadów deszczu, śniegu i gradu. Mróz i wiatr uszkadzają rynny i zaśmiecają je.

Czyszczenie rynien krok po kroku

Na początku musimy usunąć z rynien największe zanieczyszczenia, czyli śmieci, liście i błoto. W tym celu potrzebne będą nam specjalistyczne narzędzia i rusztowanie lub profesjonalna drabina. Nie zapominajmy o przeglądzie dachu, który jest ściśle związany z prawidłowym funkcjonowaniem rynien. Jeśli blachodachówka jest zanieczyszczona przed piasek i ziemię, trzeba ją umyć. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie określić stan zadaszenia.

Po usunięciu z rur wszystkich zanieczyszczeń, warto wymyć rynny wodą pod wysokim ciśnieniem. To sprawi, że będziemy mogli dokonać skutecznego przeglądu stanu orynnowania. Zauważymy wszystkie usterki, pęknięcia i miejsca, w których rury mogą przeciekać. Sprawdźmy również stan mocowania rynien. Jeśli jakiekolwiek części są obluzowane, należy niezwłocznie je przykręcić lub wymienić.

Stan dachu a rynny

Jeśli dach jest nieszczelny lub w jakimś miejscu przecieka, warto to sprawdzić w czasie konserwacji rynien. Tylko dzięki temu możemy uniknąć wymiany całego pokrycia. Montaż nowych części zadaszenia jest bardziej skomplikowany niż jego całkowita wymiana. Na przykład blacha trapezowa w arkuszach jest bardziej skomplikowana w wymianie niż zainstalowanie jej od postaw.

Samodzielnie czy z ekipą?

Wiele osób zastanawia się czy warto samodzielnie czyścić orynnowanie, czy lepiej zlecić to profesjonalniej ekipie. Wszystko zależy od naszego doświadczenia i od tego czy czujemy się na siłach i mamy wiedzę, która pozwoli nam wykryć nawet najdrobniejsze usterki.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *