Prawo budowlane – gdzie szukać pomocy?

Prawo budowlane

W przypadku gdy planujemy inwestycję budowlaną, niezbędne jest zebranie szeregu pozwoleń, aby zgodnie z prawem móc ją przeprowadzić. Skomplikowane i często niejasne przepisy utrudniają przeprowadzenie budowy. Jeśli nie znamy bądź nie radzimy sobie z prawem budowlanym dobrze jest zwrócić się do kancelarii prawnej która pomoże nam się z tym uporać.

Prawo budowlane to najważniejsza polska ustawa dotycząca projektowania, nadzoru, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych. Określa także zasady działania organów administracji publicznej w tym zakresie. Stanowi ona zbiór zasad postępowania podczas prac związanych z budową. Z racji tego, że sam proces nie należy do najprostszych, sama ustawa ma w sobie wiele regulacji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pracowników budowy oraz stawianego budynku, aby w czasie prac jak i późniejszego użytkowania nie doszło do katastrofy.

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy budowlanej potrzebne jest uzyskanie odpowiedniej zgody – przypominają pracownicy kancelarii bob.com.pl. Jeśli zdecydujemy się na prace bez odpowiednich zezwoleń, wtedy popełniamy tzw samowolę budowlaną, która jest pogwałceniem przepisów prawa i może się dla nas skończyć ogromnymi nieprzyjemnościami. 

Wiele osób wciąż jednak decyduje się na dokonywanie prac budowlanych, szczególnie tych niewielkich, bez zezwoleń. Wynika to w pierwszej kolejności ze żmudnego i skomplikowanego procesu administracyjnego. Aby mieć szansę na otrzymanie zgody na rozpoczęcie prac budowlanych należy dostarczyć do urzędu odpowiednie dokumenty. Muszą być to cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz zaświadczenia o przynależności projektantów do regionalnych izb branżowych, a ponadto opinie, uzgodnienia i pozwolenia wymagane szczególnymi przepisami prawa, zależnie od rodzaju, specyfiki czy miejsca zamierzenia budowlanego, np. dotyczącymi budowy na terenie objętym ochroną przyrody lub konserwatorską, a także wymogami sanepidu lub przepisami przeciwpożarowymi. W niektórych przypadkach konieczne jest także dostarczenie decyzji o warunkach zabudowy oraz oświadczenie inwestora o posiadaniu tytułu prawnego do działki w postaci aktu własności albo dzierżawy. Ta swoistego rodzaju biała księga to podstawa uzyskania zgody na budowę. Wszystkie dokumenty muszą być oczywiście odpowiednio wypełnione, inaczej urząd odrzuci nasz wniosek, a to spowoduje konieczność przełożenia budowy w czasie.

Trudne przepisy i problematyczne urzędy dla wielu osób stanową zaporę nie do przejścia, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kancelarii – mówią pracownicy z bob.com.pl. Osoby znające przepisy prawa budowlanego, które zdają sobie sprawę z tego jak funkcjonuje proces przydzielania zgód na budowę znacznie szybciej poradzą sobie z uzyskaniem satysfakcjonującej odpowiedzi niż ci, którzy poruszają się po omacku. Trzeba pamiętać, że jeśli wszystkie dokumenty zostaną wypełnione poprawnie, to urząd nie może odmówić prawa do rozpoczęcia prac budowlanych. Warto więc skorzystać z pomocy fachowców, jeśli zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu prac.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *