Okna oddymiające dachowe – skuteczne zabezpieczenie przed skutkami pożaru

Skuteczna ochrona przeciwpożarowa w budynkach to nie tylko odpowiednie drzwi, ale również okna. Aby zapobiegać niebezpiecznym skutkom zadymienia pomieszczeń na poddaszach stosuje się wysokiej klasy okna oddymiające dachowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Wiele ofiar pożarów w budynkach ginie nie od płomieni, ale od braku powietrza wywołanego przez nadmierne zadymienie pomieszczeń. Właśnie dlatego obecnie coraz częściej stosuje się profesjonalne okna oddymiające, które można zakupić także jako okna oddymiające dachowe, czyli do montażu dachowego.

Czym charakteryzują się okna oddymiające?

Ze względu na swoją konstrukcję okna oddymiające pozwalają na szybkie pozbycie się z pomieszczeń dymu oraz toksycznych oparów będących skutkiem pożarów i zagrażających zdrowi i życiu ludzi.

Okna oddymiające wyposaża się w siłowniki elektryczne, które umożliwiają automatyczne otwarcie okna przez sygnał z centralki albo przez aktywację przez czujkę lub przycisk oddymiania. W efekcie możliwa jest natychmiastowa wentylacja pomieszczeń i odprowadzenie szkodliwego dymu i oparów na zewnątrz.

Okna oddymiające fasadowe oraz okna oddymiające dachowe mogą być również używane do przewietrzania pomieszczeń, bez konieczności występowania stanu alarmowego.

Rodzaje okien oddymiających:

  • okna rozwierane
  • okna uchylne
  • okna obrotowe
  • okna z trawersem

Okna oddymiające produkuje się zgodnie z normą EN 12101-2.

Okna oddymiające jako okna dachowe

Okna oddymiające pomieszczenia można kupić nie tylko w wersji fasadowej, ale również jako okna oddymiające dachowe. Są one wykorzystywane na poddaszach lub na klatkach schodowych, gdzie także może dojść do pożaru alb do przedostania się dymu i oparów wskutek powstania pożaru.

Pod względem wyglądu okna oddymiające dachowe przypominają standardowe okna dachowe, ale dzięki wyposażeniu w siłowniki umożliwiające automatyczne otwieranie możliwe jest wtedy samoczynne podniesienie skrzydła okiennego.

Dla uzyskania prawidłowej funkcjonalności okna oddymiające dachowe muszą być prawidłowo zamontowane.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *