Trend EKO w budownictwie – certyfikaty dla zielonych

Trwający już od dłuższego czasu trend na ekologiczne jedzenie, ubrania czy też kosmetyki powoduje, że stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami i mieszkańcami naszej planety. Naturalnym krokiem dla wielu osób jest rozszerzanie ekologicznego podejścia na inne dziedziny życia, na przykład na budownictwo.Pytanie brzmi, jak zapewnić innych, że nasz budynek jest rzeczywiście EKO? Z pomocą przychodzą certyfikaty LEED i BREEAM. Dowiedzmy się o nich czegoś więcej.

Certyfikaty LEED

Celem powołanie do życia tego certyfikatu było promowanie budowania budynków przyjaznych środowisku – takich jak: budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, budynki komercyjne czy stadiony. W systemie LEED budynek oceniany jest pod wieloma kątami, między innymi ważne jest jego położenie względem komunikacji miejskiej, miejsce budowy – nie zagrażające naturalnemu otoczeniu czy rodzaj wykorzystywanych materiałów i rozwiązań ekologicznych.

Przykładem ekologicznego rozwiązania może być wentylowana elewacja podwieszana, gdzie występuje konstrukcyjny rozdział izolacji termicznej i funkcji ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu, że wilgoć odprowadzana jest przez cyrkulację powietrzna, część izolacyjna i konstrukcja są zawsze suche. Jest to rozwiązanie energooszczędne i powstające przy zastosowaniu również ekologicznych materiałów, jakimi są płyty elewacyjne powstałe na bazie włókna i cementu. Więcej na temat płyt elewacyjnych możesz przeczytać tutaj .

Certyfikaty BREEAM

Certyfikat BREEAM wydawany jest na podstawie oceny budynków na podstawie 10 kategorii, z których każda posiada określoną ilość podkategorii i przekłada się na procentowy wynik certyfikacji. Przykładowo budynek oceniany jest pod względem: efektywności energetycznej, użytych materiałów budowlanych, czyli tutaj również promowane jest stosowanie materiałów ekologicznych, jakimi są drewno czy wcześniej wspomniana płyta elewacyjna, ważna jest także kwestia gospodarki wodnej i odpadami czy eksploatacja budynku.

Warto również wiedzieć o tym, że budynek może otrzymać certyfikat BREEAM na poziomie: Pass, Good, Very good, Excellent czy Outstanding – oczywiście rodzaj zależy od ilości zdobytych punktów.

Podsumowując, niewątpliwie podążanie przez ludzkość w kierunku EKO napaja optymizmem. Cieszy, że coraz częściej dostrzegamy fakt, że nie jesteśmy na tej planecie sami. A wszystko dookoła nas staje się bardziej EKO.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *