Montaż schodów drewnianych na betonie – jak to zrobić?

Zdecydowałeś się na samodzielny montaż stopni drewnianych na betonowych schodach? Świetnie! Aby maksymalnie ułatwić Ci tę czynność, przygotowaliśmy dla Ciebie podpowiedź, czego użyć do tego celu oraz jakie plusy i minusy niosą za sobą wszystkie rozwiązania.

Rozwiązanie nr 1: pianki niskoprężne

Najpopularniejszą opcją zamontowania stopnic z drewna na podłożu betonowym są specjalne, przeznaczone do tej czynności pianki niskoprężne, które idealnie współgrają ze stopniami. Jak ją prawidłowo zaaplikować? W tym celu należy nałożyć dwa średniej grubości paski odsunięte od krawędzi stopnia. W żadnym wypadku nie wolno rozprowadzać pianki na jego całej powierzchni, ponieważ znacznie utrudnia to rozprężenie pianki. Pianki niskoprężne są lepszym rozwiązaniem niż kleje schodowe, ponieważ są grubsze i łatwiejsze w równomiernym rozprowadzaniu. Są po prostu pewniejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć o montażu schodów drewnianych na piankę? Przede wszystkim trzeba pamiętać o ich prawidłowym wypoziomowaniu. Pierwszym krokiem jest wywiercenie po około 3 dziur w każdej stopnicy, w których następnie umieszcza się wkręty – są niezbędne do spoziomowania stopni, zanim złączą się z betonem. Na końcu na ich główkach układa się już wspomniane stopnie.

Rozwiązanie nr 2: kołki rozporowe

Montaż stopni na kołki rozporowe ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim ten sposób eliminuje konieczność użycia wkrętów poziomujących, ponieważ same kołki rozporowe służą prawidłowemu wypoziomowaniu. Z drugiej strony, zastosowanie kołków rozporowych wymaga jednak dokładnych pomiarów. Pierwszym krokiem w montażu jest wywiercenie i zamontowanie w betonie ów kołków, a następnie wykonanie otworów do nich pasujących. Określeniem miejsc, w których trzeba wywiercić otwory w stopniach, zajmują się specjalne znaczniki.

Rozwiązanie nr 3: oba powyższe rozwiązania naraz

Nie ma się nad czym długo rozwodzić – zastosowanie pianki niskosprężynowej oraz kołków rozporowych za jednym razem gwarantuje najlepsze efekty. Po zamontowaniu kołków rozporowych należy zaaplikować piankę niskosprężynową na stopnicę i wcisnąć ją w zamontowane kołki. Pamiętaj, by nigdy nie dociskać stopnic tradycyjnym młotkiem. W tym celu użyj młotka gumowego lub podkładek z drewna albo plastiku. Schody drewniane ze Śląska oparte na betonie będą trwałe i estetyczne na wiele długich lat.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *