Płyty do produkcji mebli kuchennych – mat czy połysk?

Mały biały aneks kuchenny

Kuchnia jest miejscem trudnym w aranżacji ze względu na warunki, jakie w niej panują. Gorąca para wodna, tłuszcz oraz wilgoć sprawiają, że meble są nieustannie narażone na działanie niekorzystnych czynników. Muszą więc być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale ważny jest też sposób wykończenia frontów. To one w dużej mierze odpowiadają za estetykę pomieszczenia. Jakie w tym przypadku sprawdzą się płyty meblowe? Matowe czy w połysku? Podpowiadamy!

Płyty do mebli w połysku

Płyty do mebli w połysku
https://kronosfera.pl/k/plyta-meblowa-acrylic-gloss-latte-7166-ag-grubosc-mm-183-wymiary-2800-x-1300-mm,392,506?tr=7

Błyszczące fronty to doskonałe rozwiązanie do niewielkich przestrzeni. Płyty do mebli (https://kronosfera.pl/p/dla-meblarstwa-plyty-meblowe,46) utrzymane w połysku odbijają światło oraz obraz pomieszczenia, przez co optycznie zwiększają przestrzeń. Zwykle są pokryte warstwą laminatu lub akrylem, a to z kolei podnosi ich walory użytkowe. Dzięki śliskiej powierzchni o jednolitej strukturze takie meble są łatwe w czyszczeniu. Powłoka jest małonasiąkliwa, co sprawia, iż bez problemu usuniesz z niej wilgotne plamy, przecierając zabrudzenie miękką ściereczką.

Płyty do mebli w połysku będą pasować do nowoczesnych aranżacji w stylu minimalistycznym. Warto jednak odpowiednio rozplanować rozmieszczenie oświetlenia, jeżeli pomieszczenie nie ma dostępu do okna. W ten sposób zyskasz ciekawy efekt dekoracyjny i sprawisz, że wnętrze będzie prezentować się elegancko.

Matowe płyty meblowe

Matowe płyty meblowe
https://kronosfera.pl/k/plyty-meblowe-acrylic-matt-biel-alpejska-8685-am-grubosc-mm-183-wymiary-2800-x-1300-mm,408,521?tr=7

Płyty do produkcji mebli wykończone w sposób matowy dostępne są w bogatej gamie dekorów. Do wyboru masz warianty w jednolitej kolorystyce, imitujące usłojenie drewna, a nawet strukturę betonu. Ciekawy efekt uzyskasz łącząc ze sobą płyty meblowe w kontrastujących kolorach czy wzornictwie.

Z matowymi płytami do mebli należy jednak uważać, kiedy aranżujesz niewielkie pomieszczenia. Nie odbijają światła tak jak płyty w połysku, tracisz więc zjawisko optycznie powiększające pomieszczenie. Z reguły małe okna oznaczają także ograniczoną ilość naturalnego światła, czyniąc całe wnętrze dość ponurym. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować z ciemnych frontów, na rzecz bieli, szarości czy bardziej odważnych, jasnych kolorów jak czerwień czy żółć.

Aby optycznie powiększyć kuchnię, wybierz oświetlenie o ciepłej barwie i spróbuj nadać wnętrzu trójwymiarowości. Dobrym rozwiązaniem będzie np. połączenie matowych płyt meblowych z drewnianą okleiną ścienną.

Jakie płyty na meble wybrać – mat czy połysk?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jaki metraż i układ ma Twoja kuchnia oraz jaki efekt końcowy chcesz uzyskać. Oba rodzaje płyt meblowych mają takie same właściwości i parametry techniczne. Wybór jest w gruncie rzeczy estetyczny.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *