Które elementy hali produkcyjnej są najbardziej narażone na eksploatację?

Hala produkcyjna jako miejsce kluczowe dla większości zakładów musi być odpowiednio zabezpieczona. Dobrze wykonana, nowoczesna hala produkcyjna to gwarancja zwiększonej wydajności i zadowolenia pracowników. Jednak jak każda konstrukcja raz na jakiś czas potrzebuje ona generalnego przeglądu, a w razie konieczności remontu.

Podstawą konstrukcji dobrej hali produkcyjnej jest wysoka dokładność wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych, a także dbałość o estetykę. Specjaliści z firmy profixhale.pl podkreślają, że podstawą konstrukcyjną nowoczesnych hal jest brak połączeń spawanych, których wytrzymałość jest stosunkowo niska. Współcześnie znacznie częściej konstrukcje skręca się na miejscu budowy, za pomocą atestowanych połączeń śrubowych, w wyniku czego powstaje szkielet budynku. Oczywiście poprawność takiego montażu musi być zawsze potwierdzona odpowiednimi dokumentami, które są niezbędnym dowodem potwierdzającym zgodność wykonanych prac z obowiązującymi normami.

Podstawą dla konstrukcji hal magazynowych jest ich specjalistyczny układ słupowo-kratowy lub słupowo-ryglowy. Czasami spotkać można również konstrukcje oparte na tradycyjnej blachownicy. Są to rozwiązania, które gwarantują, że żywotność hali będzie wydłużona, a ponadto będzie ona znacznie bardziej odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobór odpowiedniego sposobu budowy uzależniony jest w głównej mierze od czynników ekonomicznych oraz od przeznaczenia samej hali.

Konstrukcję drugorzędną, chociaż niemniej istotną, stanowią zazwyczaj płatwie dachowe oraz rygle ścienne lub słupki pośrednie, które służą do montażu obudowy ścian. Zazwyczaj wykonywane są one z giętych na zimno kształtowników. – Alternatywnym rozwiązaniem są płatwie dachowe i rygle ścienne wykonane z profili gorącowalcowanych. Dobór uzależniony jest przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej hali stalowej – dodają fachowcy z profixhale.pl.

Każdy inwestor powinien pamiętać, że wszystkie konstrukcje koniecznie powinny być zabezpieczone antykorozyjne. Najczęściej w tym celu stosuje się farby epoksydowo-poliuretanowne, które są nakładane po wcześniejszym oczyszczeniu powierzchni za pomocą metody strumieniowo-ściernej. Alternatywą dla farby jest stosowanie cynkowania ogniową metodą zanurzeniową. Pamiętać jednak trzeba, że owa metoda musi spełniać określone normy. Ocynk jest również droższą metodą zabezpieczenia konstrukcji przed korozją, ale konstrukcję zabezpieczoną w ten sposób uznaje się za trwalszą, a dodatkowo wiele firm udziela na nią wieloletniej gwarancji. Jeśli pojawia się taka potrzeba, samą halę można zabezpieczyć za pomocą farby ognioochronnej.

Czas jednak robi swoje i każdy obiekt, nawet najlepiej zadbany, potrzebuje raz na jakiś czas generalnego remontu bądź drobnej naprawy. Pamiętać trzeba, że obiekty przemysłowe są narażone na szereg różnych możliwych uszkodzeń związanych z pracami, które w niej się dokonują. Przy każdym obiekcie tego typu trzeba brać pod uwagę możliwość naprawy defektów związanych z użytkowaniem lub działaniem czynników atmosferycznych. Jest to o tyle istotne, że hala niezabezpieczona może ulec zawaleniu, co może prowadzić do olbrzymiej tragedii.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *