Jak wybrać dobrą firmę developerską?

Decydując się na zakup nowego mieszkania na rynku pierwotnym, należy dobrze wybrać firmę deweloperską. Warto zwrócić uwagę na to, jak deweloper realizuje postanowienia nowej ustawy deweloperskiej, co dokładnie zawiera jego oferta oraz czy pomaga klientom z formalnościami. Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych życiowych decyzji, dlatego warto przejść przez ten proces szybko oraz bezpiecznie.

Wiarygodność i doświadczenie dewelopera

Pierwszym etapem jest wybór inwestycji, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Gdy już dokonamy wyboru, warto zwrócić uwagę, na to, kto buduje nasze mieszkanie. Jak w prosty sposób przekonać się o wiarygodności dewelopera? Najszybszym sposobem jest sprawdzenie opinii w Internecie, jednak nie jest to najlepszy i najbardziej wiarygodny sposób. Warto sprawdzić przynależność dewelopera do PZFD oraz jego dotychczasowe osiągnięcia w postaci zrealizowanych do tej pory inwestycji. Takie informacje znaleźć możemy w prospekcie informacyjnym, który dostać możemy u dewelopera w biurze sprzedaży nowych mieszkań w Szczecinie. Dobry deweloper posiada wieloletnią praktykę na rynku nieruchomości, dlatego warto przyjrzeć się jego dotychczasowym realizacjom. Możemy zapoznać się również z aktualnym stanem księgi wieczystej, jaka prowadzona jest dla danej inwestycji, kopią pozwolenia na budowę, sprawozdaniem finansowym czy nawet zajrzeć do rejestru dłużników. Dzięki temu dowiemy się, czy firma nie jest w stanie upadłości lub likwidacji. Dobrym pomysłem jest również wizyta na jednej z ukończonych już inwestycji i zasięgnięcie opinii mieszkańców. Jeśli zarówno umowa, księga wieczysta, opinie mieszkańców i inne dokumenty nie budzą naszych wątpliwości, możemy udać się do notariusza, by podpisać umowę. Pamiętajmy, że dobry deweloper to taki, który dba o swoich mieszkańców nie tylko przed zakupem mieszkania, ale również po jego nabyciu.

Zakup mieszkania a ustawa deweloperska

Dobrze abyśmy zwrócili uwagę na ustawę deweloperską, która ma na celu zapewnić bezpieczny zakup mieszkania. Chroni ona w dobry sposób nasze interesy. Ustawa wymaga od dewelopera posiadania rachunku powierniczego, na którym gromadzi on środki kupujących, co oznacza, że nasze pieniądze są chronione, gdyż idą do banku, który czuwa nad ich prawidłowym wydawaniem.

„Deweloper zobowiązany jest nam przedstawić prospekt informacyjny zawierający informacje prawne oraz finansowe o inwestycji i samym deweloperze. Umowa deweloperska musi być sporządzana w obecności notariusza, a jej koszt pokrywają po połowie deweloper i klient” – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gryf Development ze Szczecina, dewelopera oferującego komfortowe mieszkania bez pośredników.

Warunki odstąpienia od umowy oraz wysokość odsetek i kar zawarte są w umowie deweloperskiej. Pamiętajmy, że umowa ta dotyczy lokali mieszkalnych dotychczas niewybudowanych lub będących w trakcie budowy.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *