Jak dobrać kręgi do budowy studni głębinowej?

Kręgi betonowe

Kręgi betonowe są najczęściej wykorzystywane do budowy różnych zbiorników – szamb, studzienek, studni. Budowa studni głębinowej opiera się na ułożeniu kręgów betonowych w wykopanym pionowym otworze. Na rynku dostępne są kręgi o różnych rodzajach, wymiarach i cenach. Czym zatem kierować się przy wyborze kręgów?

Rodzaje kręgów betonowych

Wyróżnia się następujące rodzaje kręgów betonowych:

  • kręgi betonowe z felcem - ze specjalną wypustką, która pozwala szczelnie połączyć ze sobą różne kręgi przy wykorzystaniu uszczelki lub zaprawy uszczelniającej),
  • kręgi betonowe z dnem - posiadają zabudowane dno, w ten sposób odizolowują środowisko studzienki od otoczenia),
  • kręgi betonowe ze stopniami – w ich konstrukcji zatopione są specjalne, żeliwne stopnie, dzięki czemu uprawnione osoby będą mogły zejść na dno zbiornika).

Kręgi betonowe dzieli się też ze względu na wymiary – od nich zależy pojemność wybudowanego zbiornika. Do budowy przydomowej studni głębinowej dla jednorodzinnego domu najlepsze będą kręgi betonowe o wymiarach 800 × 500 (o pojemności 300 litrów) lub 1000 × 550 (o pojemności 430 litrów). Z kolei kręgi betonowe o wymiarach 1000 × 970, 1200 × 560, 2500 × 1000 posiadają największe pojemności (od 600 do 5000 litrów) i przeznaczone są dla zakładów produkcyjnych lub dużych gospodarstw domowych.

Od czego zależy cena kręgów betonowych do studni głębinowych?

Na cenę kręgów betonowych wpływają czynniki, takie jak zastosowanie, wymiary, wytrzymałość, klasa betonu, a także region, w którym dokonujemy zakupu. W związku z tym ceny kształtują się od 100 zł za sztukę do nawet 600 zł. Jeśli jednak będziemy mieć jakieś wątpliwości co do tego co wybrać, to zawsze możemy skorzystać z porady firmy zajmującej się odwiertami studni głębinowych. Taką firmą jest Przedsiębiorstwo wiertnicze Daniel z Zakopanego, które już od 8 lat swoje usługi świadczy w województwach: małopolskim, śląskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W tym celu eksperci ustalą średnie zapotrzebowanie na wodę oraz typ gruntu.

Odwierty studni głębinowej – gdzie można je wykonać?

Odwierty studni głębinowej wykonuje się najczęściej na głębokości 20-30 m. Usługa świadczona przez profesjonalną i doświadczoną firmę przeprowadzana jest przy zastosowaniu nowoczesnych maszyn. Odwierty wykonywane są na każdym terenie – zarówno w najtwardszych skałach, jak i w pisaku czy żwirze. Zespół fachowców zadba nie tylko o jak najlepsze wykonanie zlecenia, ale też zachowa dbałość o nienaruszenie terenu w pobliżu powstającej studni. Cena odwiertu to około 150-300 zł za metr.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *