Wąska działka – jaki projekt domu jednorodzinnego będzie najlepszy?

Projekt domu

Budowa domu na wąskiej działce jest możliwa. Kluczowe znaczenie ma wówczas zamówienie odpowiedniego projektu domu. Czym należy kierować się przy jego doborze?

Dom na wąską działkę – jakie warunki musi spełnić?

Aby wybudować dom na wąskiej działce, trzeba odpowiednio go na niej usytuować. Pod uwagę należy wziąć przepisy prawa budowlanego, które wskazują na minimalne odległości budynku od granic sąsiadującej działki.

Według przepisów budynek powinien być umieszczony na działce:

  • 4 m od granicy stroną z oknami i drzwiami
  • 3 m od granicy stroną bez okien i drzwi

Warto jednak zaznaczyć, że odległości te mogą być zredukowane nawet do 1,5 m dla ściany bez okien i drzwi. Dotyczy to sytuacji, gdy takie odstępstwo od reguł przewiduje MPZP – Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.

Wobec tego odpowiedź na zapytanie, czy można wybudować dom na działce o szerokości 10 m, jest twierdząca. W takim przypadku można wybudować dom, którego szerokość wynosi maksymalnie do 7 metrów, jeśli na ścianach skierowanych w stronę granic działki nie będą znajdowały się okna.

Warto też wskazać, że minimalna odległość od granicy działki dotyczy również schodów zewnętrznych, balkonów, tarasów, ramp, daszków, okapów i gzymsów. Wynosi ona 1,5 m w stronę granicy działki.

Jak zmieścić dom na wąskiej działce?

Aby wybudować dom na wąskiej działce, można wykorzystać poniższe sposoby:

  • Budowa domu z poddaszem użytkowym albo piętrowego, by uzyskać więcej powierzchni użytkowej,
  • Zmniejszenie okapów dachowych albo wybranie dachu bezokapowego,
  • Zastosowanie luksferów, które nie są zaliczane do okien, ale wpuszczają naturalne światło do wnętrza,
  • Rezygnacja z balkonu lub tarasu, zmniejszenie ich wymiarów lub wykonanie ich w bryle budynku.

Projekt domu na wąską działkę – gotowy czy indywidualny?

Wybierając projekt domu jednorodzinnego na wąską działkę, można zdecydować się na jedną z dwóch opcji – gotowy projekt domu albo projekt domu wykonanego na indywidualne zamówienie.

Gotowe projekty domów na wąską działkę
Biura architektoniczne oferują obecnie wiele gotowych projektów domów, które przeznaczone są na wąskie działki. Przykładowo na działkę o szerokości 10 m można wybrać dom o szerokości 6 metrów, a na działkę o szerokości 12 m dom mający 8 albo 9 metrów.

Opisy gotowych projektów domów zawierają informacje o minimalnych wymiarach działki oraz wymiarach budynku, co jest pomocne przy podejmowaniu decyzji o wyborze najlepszych planów.

Gotowy projekt domu można kupić praktycznie od ręki i w niskiej cenie, co pozwala zaoszczędzić na kosztach budowy.

Indywidualne projekty domów na wąską działkę
Z kolei atutem wyboru indywidualnego projekty domu jest możliwość jego pełnego dopasowania zarówno do wymiarów działki, jak i do oczekiwań inwestora.

Architekt może zaproponować wówczas optymalny kształt bryły budynku oraz zadbać o to, aby zawierał on wszystkie niezbędne pomieszczenia w korzystnym rozkładzie.

Minusem indywidualnych projektów jest natomiast ich wyższa cena, jednak wielu klientów woli zdecydować się na taką ofertę, by otrzymać plan odpowiadający swoim wymogom pod każdym względem.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *