Drzwi zewnętrzne – na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Jednym z pierwszych i podstawowych elementów, jakie musimy kupić podczas wykańczania domu czy nowego mieszkania, są drzwi zewnętrzne. Dokonując takiego zakupu, warto kierować się nie tylko wyglądem drzwi i tym, czy pasują do naszej koncepcji wystroju – trzeba również zwrócić uwagę na takie parametry, jak np. izolacja cieplna i akustyczna. Jak zatem wybrać dobrej jakości drzwi wejściowe?

Właściwości termoizolacyjne i akustyczne

Drzwi zewnętrzne muszą również zapewniać nam skuteczną ochronę przed zimnem i hałasami z zewnątrz. Dlatego przy ich zakupie należy sprawdzać parametry dotyczące izolacji cieplnej i dźwiękoszczelności. Kluczowe znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła, oznakowany literą U, który nie powinien przekraczać 1,7. Najczęściej stosuje się drzwi z litego drewna lub ze stali. Pomiędzy zewnętrznymi warstwami umieszczony jest materiał izolacyjny: wełna mineralna lub styropian, niekiedy pianka poliuretanowa (w przypadku drzwi aluminiowych). Wysokiej jakości ocieplenie drzwi zapobiega „uciekaniu” ciepła z domu, a co za tym idzie – pozytywnie wpływa na koszty ogrzewania. Drugim istotnym wskaźnikiem, który warto sprawdzić, jest izolacja akustyczna, wyrażona w decybelach – im wyższa, tym lepiej. Kupując drzwi do własnego domu, wiele osób decyduje się na model z przeszkleniami – trzeba jednak wiedzieć, że takie rozwiązanie automatycznie obniża właściwości izolacyjne drzwi. W związku z tym najlepiej, jeśli przeszklenia są wykonane ze szkła zespolonego lub antywłamaniowego.

Bezpieczeństwo

We własnym domu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Drzwi wejściowe powinny być także skutecznym zabezpieczeniem przez ewentualnymi włamaniami. Możemy wybrać solidne drzwi o podwyższonej odporności, z dobrym zamkiem. Jeżeli jednak taka opcja nie jest dla nas wystarczająca, warto pomyśleć o certyfikowanych drzwiach antywłamaniowych – ich klasa jest oznaczona symbolem C.

Dopasowanie do elewacji

Estetyczne skomponowanie drzwi zewnętrznych z elewacją ma szczególne znaczenie w przypadku własnego domu. Drzwi – widoczne dla wszystkich przechodniów – są swego rodzaju wizytówką domu, podobnie jak jego zewnętrzne ściany, brama czy równo przystrzyżony żywopłot. Wybierając drzwi wejściowe, trzeba zatem wziąć pod uwagę kolor i rodzaj elewacji. Najlepiej kierować się regułą kontrastu, aby drzwi nie wtapiały się w ścianę, lecz efektownie wyróżniały się na jej tle. Jeżeli zatem elewacja jest strukturalna, drzwi powinny być gładkie i proste. Do jasnych ścian będą pasowały drzwi w ciemniejszym kolorze, natomiast jeżeli decydujemy się na mocniejszą barwę elewacji – warto dobrać do niej jaśniejsze drzwi. Nie zapominajmy również o tym, że drzwi powinny współgrać również ze stylem, w jakim wybudowany jest dom: do nowoczesnego, minimalistycznego budynku raczej nie będą pasowały drzwi rodem ze szlacheckiego starego dworku, i odwrotnie. Wybór drzwi powinien być przemyślany, ponieważ jest to inwestycja na lata. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto najpierw porównać oferty różnych producentów w internecie, np. na https://www.obi.pl/drzwi/drzwi-zewnetrzne/c/957. Dzięki temu skrupulatnie i bez pośpiechu możemy ocenić parametry i właściwości poszczególnych modeli drzwi i dokonać wstępnego wyboru.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *