Inteligentny ogród

W czasach niezwykle intensywnego rozwoju technologicznego rozwiązania tak zwanego „inteligentnego domu” znajdują coraz częstsze zastosowania w przydomowych ogródkach. Zautomatyzowanie czynności związanych z profesjonalną pielęgnacją ogrodu to rozwiązania, które mogą zapewnić uzyskanie idealnych warunków do uprawy wszelkiego rodzaju roślinności ogrodowej począwszy od kwiatów, a skończywszy na warzywach, ziołach i owocach. To również doskonały sposób na utrzymanie trawnika w idealnym stanie, którego pielęgnacja wymaga olbrzymiego nakładu pracy fizycznej.

Podstawową funkcjonalnością systemu przeznaczonego do „inteligentnego ogrodu” jest odpowiednie nawodnienie upraw. Każdy ogrodnik doskonale wie, że od utrzymania idealnych warunków wilgotności gleby w pierwszej kolejności uzależniony jest zbiór. Samodzielnie trudno określić, czy dostarczona zasadzonym roślinom dawka wody zapewni im wymaganą wilgotność. W przypadku zastosowania systemu nawadniającego, którego element obok klasycznego zraszacza stanowi czujnik wilgotności gleby właściciel ogrodu może mieć gwarancję stałego utrzymania odpowiedniej wilgotności.

System nawadniający wyposażony w tego rodzaju czujnik doskonale sprawdza się zarówno w uprawie kwiatów oraz warzyw jak i utrzymaniu w idealnym stanie przydomowego trawnika. Dla uzyskania jak najlepszych warunków dla uprawianych roślin przy zastosowaniu ergonomicznych rozwiązań niektóre zestawy nawadniające dostępne na aktualnym rynku branży ogrodniczej wyposażone są dodatkowo w czujniki poziomu nasłonecznienia, temperatury, a nawet zróżnicowania terenu, co w efekcie ułatwia równomierne zroszenie każdego zakątka „inteligentnego ogrodu”.

Ciekawym rozwiązaniem dedykowanym do zastosowania w „inteligentnych ogrodach” jest system oświetleniowy. Automatyczne sterowanie punktami światła rozmieszczonymi na całym terenie ogrodu pozwala nie tylko na włączenia światła o ustalonej porze, ale nawet wykorzystanie funkcji czujnika natężenia światła słonecznego, co uruchamia system w chwili pojawienia się zmroku.
Zainstalowany w „inteligentnym ogrodzie” system oświetleniowy można bez problemu podłączyć do systemu alarmowego, który w momencie pojawienia się intruza zaalarmuje domowników zapaleniem się rozmieszczonych w ogrodzie źródeł światła.

Właściciele ogrodu oprócz klasycznych urządzeń sterujących mają nawet do dyspozycji aplikacje obsługiwane przy wykorzystaniu mobilnych urządzeń. Dziś do zdalnego sterowania w zakresie pielęgnacji ogrodu wystarczy posiadanie smartfonu.

Inteligentny system uprawy roślin to przemyślany i wykorzystujący nowatorskie rozwiązania technologiczne zestaw urządzeń, których zadaniem jest zdalne kontrolowanie aktualnych warunków, sprzyjających prawidłowemu wzrostowi zasadzonej w ogrodzie roślinności. Żeby cieszyć się uprawami z własnego ogródka nie trzeba już posiadać wymaganej w tym zakresie wiedzy gdyż to samo urządzenie decyduje o zapewnieniu im odpowiedniej wilgotności, światła, a nawet temperatury. System zainstalowany w smartfonie sam optymalizuje warunki uprawy poszczególnych roślin, a od jego operatora zależy jedynie dokładne wpisanie danych dotyczących rodzaju zasadzonych nasion.

Nowoczesne systemy przeznaczone do obsługi „inteligentnych ogrodów” mają tak rozbudowaną funkcjonalność, że bez problemu są w stanie sprostać wszelkiego rodzaju potrzebom. Zimą sterują ogrzewaniem chodników, co zapobiega konieczności ich odśnieżania, latem rozwijają markizy tarasowe gdy słońce mocno operuje czy zwijają podczas dużego wiatru, a dla osób, które nie chcą tracić czasu na regularne przycinanie trawnika proponują zautomatyzowane kosiarki.

Artykuł przygotowany przez firmę Dopler.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *