Czy gaz płynny można wykorzystywać w budownictwie?

Klasyczny propan butan w turystycznej butli jest zarówno nieodłącznym towarzyszem naszych biwaków i rajdów, podstawowym źródłem ciepła w kuchni i łazience oraz czynnikiem napędowym naszych aut z homologacją LPG. „Błękitna energia” ma ogromny udział zarówno w naszym codziennym życiu jak i zakrojonej na dużą skalę produkcji przemysłowej. Jak zaś sprawa ma się się z budownictwem?

Gaz płynny sprężony w butlach, którego dystrybutorem jest gal-gaz.pl, także znajduje zastosowanie w budownictwie i przemyśle, przede wszystkim jako paliwo. jednymi z najwcześniej stosowanych gazów są acetylen (etyn) oraz tlen. Służą one do spawania elementów konstrukcji stalowych w temperaturze rzędu 2400 i 3100 stopni Celsjusza. Trzymane są zazwyczaj w specjalnie oznakowanych butlach: tlen-niebieskiej, acetylen-żółtej. W budownictwie wykorzystywane są wraz z nimi gazy niepalne, które mają zastosowanie techniczne, jak choćby wytwarzanie atmosfery ochronnej. Są to: wspomniany już tlen, azot, dwutlenek węgla czy też argon. Stosuje się również gazowe mieszanki, będące połączeniami CO2 i Argonu oraz CO2 i i Azotu.

Jeśli chodzi o powszechność użycia wśród ekip budowlanych, nie inaczej jest z płynnym paliwem gazowym typu LPG (mieszanina propanu i butanu). Jednym z zastosowań LPG jest dekarstwo. Służy do zgrzewania bitumicznego pokrycia dachowego, czyli inaczej papy. W celu równomiernego kierowania płomienia wykorzystuje się palnik dekarski. Jeżeli jesteśmy już przy materiałach bitumicznych, gaz ma kluczowe znaczenie przy zgrzewaniu asfaltu. Ma on również za zadanie topienie i mieszanie mas bitumicznych i asfaltowych przeznaczonych do układania warstwy nawierzchniowej dróg i autostrad. Paliwo gazowe może być nie tylko czynnikiem roboczym, ale także materiałem pędnym dla maszyn wykonujących roboty drogowe.

Etylen i mieszanki na bazie propanu i butanu doskonale sprawdzają się także jako paliwo do cięcia stalowych konstrukcji. Służą do tego specjalne maszyny, które mogą działać w trybie ręcznym, automatycznym bądź półautomatycznym. Nowoczesne palniki wykorzystujące mieszaninę tlenu i propanu, niwelują niebezpieczeństwo przegrzania, gaśnięcie płomienia bądź cofnięcia się strumienia gazu. Można też używać ich do dokonywania cięć z niewielkiego dystansu, co jest niemożliwe przy użyciu palników acetylenowych. Płomień spalającego się gazu płynnego wykorzystuje się także do niwelowaniu nierówności krawędzi, oraz na linii spawanych łączeń.

Ponadto na placach budowy, gdzie terminy wykonania nie cierpią zwłoki, paliwa gazowego używa się do odmrażania gruntu, aby można było prowadzić prace ziemne. Nagrzewnice powietrzne na LPG służą z kolei do suszenia budynków i ogrzewania pomieszczeń w czasie prowadzonych robót. Płynny gaz niezbędny jest także w produkcji prefabrykatów jako czynnik grzejny. Wysoka temperatura uzyskana podczas jego spalania przyspiesza dojrzewanie komponentów betonowych.

Szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie dystrybucji paliwa gazowego oferuje nam gal-gaz.pl. W ramach świadczonych usług z których korzystają tak klienci indywidualni jak i biznesowi, należy wymienić sprzedaż, dostawę oraz konserwację butli, zbiorników i innych instalacji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *