Co robić, aby przedłużyć żywotność narzędzi ręcznych?

Skrzynka z narzędziami

Narzędzia ręczne, takie jak młotek, wkrętak, szczypce uniwersalne oraz różnego typu klucze, są przydatne w każdym domu. Dzięki nim samodzielnie wykonasz wszystkie podstawowe prace remontowo-naprawcze, bez konieczności wzywania fachowców. Aby zgromadzony przez Ciebie zestaw narzędzi służył Ci nieprzerwanie przez długi czas, musisz o niego dbać. W dzisiejszym artykule przedstawimy niezawodne sposoby na przedłużenie żywotności narzędzi ręcznych. Zapraszamy do lektury.

Korozja – największy wróg narzędzi ręcznych

Większość narzędzi ręcznych wykorzystywanych zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych warsztatach wykonana jest z metalu. Jeśli nie jest to materiał dominujący, to z pewnością wytworzone są z niego poszczególne elementy danego przedmiotu. Pomimo niezliczonych zalet, wśród których warto wymienić ponadprzeciętną trwałość i wytrzymałość, metalowe narzędzia nie są wolne od stopniowego niszczenia w wyniku oddziaływania środowiska zewnętrznego. Proces ten nazywany jest korozją. Pojawienie się rdzy na metalowej powierzchni to groźne zjawisko, mogące doprowadzić do całkowitego zniszczenia narzędzi. Dlatego też tak ważne jest, aby wykonane z tego materiału przedmioty odpowiednio zabezpieczyć. Sposobów na to jest co najmniej kilka.

Jak zabezpieczyć narzędzia przed szkodliwym działaniem rdzy?

Rdza zdecydowanie częściej osadza się na powierzchniach zawilgoconych, które nie są dostatecznie chronione przed szkodliwym działaniem wody. Należy więc zadbać o to, aby w czasie użytkowania narzędzia nie były narażone na styczność z wodą i innymi cieczami. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba je dokładnie wytrzeć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Wszystkie narzędzia ręczne należy przechowywać w przeznaczonych do tego pojemnikach. Doskonale sprawdzają się w tym skrzynki narzędziowe, które znaleźć można m.in. w sklepie internetowym z produktami marki Kistenberg. Najlepsze modele walizek wyposażone są w litą uszczelkę, zapewniającą optymalną ochronę przed szkodliwym działaniem wody. Pozytywny nawyk odkładania narzędzi do walizki po każdym użyciu z pewnością przedłuży ich żywotność, co sprawi, że będą służyć Ci przez bardzo długi czas.

Sposoby usunięcia rdzy z metalowych narzędzi

Jeżeli pomimo uważnego korzystania oraz przechowywania narzędzi w przeznaczonej do tego skrzynce narzędziowej Kistenberg na ich powierzchni pojawiła się rdza, należy ją jak najszybciej usunąć. Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ odpowiednio wczesna reakcja może powstrzymać rozwój korozji.

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się charakterystycznych brunatnych plam jest czyszczenie narzędzi sodą oczyszczoną. Mieszaninę sody z wodą należy nanieść na zardzewiały przedmiot, a następnie wyszorować go szczoteczką lub gąbką. W usunięciu oznak korozji może pomóc także wodny roztwór kwasu octowego lub kwasek cytrynowy.

Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto sięgnąć po chemiczne środki antykorozyjne. Profesjonalne odrdzewiacze znakomicie radzą sobie z korozją powstałą na metalowych narzędziach. Podczas korzystania ze środków chemicznych, należy przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu konkretnego produktu. Użytkowanie odrdzewiaczy niezgodnie z instrukcją może doprowadzić do zniszczenia narzędzi.

Czyszczenie narzędzi jako sposób na przedłużenie ich żywotności

Jeżeli zależy Ci na przedłużeniu żywotności posiadanych narzędzi ręcznych, powinieneś zadbać o ich okresowe czyszczenie. Wystarczy do tego ciepła woda oraz bawełniana szmatka. Można użyć również delikatnych detergentów. Po umyciu metalową powierzchnię należy dokładnie wytrzeć i osuszyć. Następnie warto ją także wypolerować miękką ściereczką.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *