Płyty warstwowe to powszechnie i bardzo chętnie stosowany materiał szczególnie w budowie obiektów przemysłowych, związanych z produkcją czy magazynowaniem, a także budynków użyteczności publicznej. Płyty pełnią także rolę izolatora, zatem są wyjątkowo pożądanym produktem w sektorze powiązanym z chłodnictwem. Dowiedz się, jak wznoszenie obiektów z płyt warstwowych ma się do warunków gruntowych.
Czym są płyty warstwowe?
Płyty warstwowe wyglądem przypominają kanapkę, stąd ich potoczne nazywanie płytami typu sandwich. Z zewnątrz składają się z metalu (przykładowo aluminium lub stali), natomiast ich środkową warstwę stanowią materiały izolacyjne takie jak pianka PUR, wełna czy tworzywa sztuczne uformowane w płyty. Ten rodzaj produktu można stosować na kilka sposobów – jako płyty elewacyjne, ścienne i dachowe. Można wykorzystywać je także jako stropy lub sufity, co jest ich dodatkową zaletą. Najczęściej wybiera się je do budowy hal magazynowych, produkcyjnych, chłodni, obiektów sportowych czy biurowych. O wiele rzadziej stosowane są w przypadku budynków mieszkalnych.
Płyty warstwowe a warunki gruntowe
Istotną informacją na temat płyt warstwowych jest to, że można stosować je na gruntach w gorszych warunkach, niż ma to miejsce w przypadku klasycznych obiektów murowanych. Płyta warstwowa możliwa jest do wykorzystania tam, gdzie zbrojenie terenu różnymi metodami jest znacznie ograniczone. Mimo wszystko zawsze zachodzi konieczność wykonania starannej diagnozy podłoża, na którym zamierzamy budować oraz wprowadzenia odpowiednich dostosowań. Zawsze sprawdza się warunki geotechniczne, hydrologiczne, wpływ czynników termicznych na grunt czy potencjalnie mogące pojawić się zagrożenia.
Zalety płyt warstwowych
Podstawową zaletą płyt warstwowych jest możliwość ich szerokiego zastosowania. Dostępnych na rynku rodzajów produktów jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich potrzeb. Płyty można znaleźć przykładowo w asortymencie Gór-Stal – producenta płyt warstwowych. Produkty są dostępne w bardzo różnych wymiarach, rdzeniach i grubościach i kolorach co jeszcze bardziej ułatwia dostosowanie ich do preferencji. Mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne, są niepalne i gwarantują dobry poziom odporności na grzyby, porosty i pleśnie. Umożliwiają bardzo szybką budowę obiektów przemysłowych względem technologii murowanych. Są niemal idealnym materiałem, jeśli hala ma być ogrzewana lub klimatyzowana.