Jak prawidłowo postawić garaż blaszany?

Coraz więcej osób decydując się na zakup i postawienie garażu wybiera konstrukcję blaszaną. Nic dziwnego, garaże metalowe idealnie odpowiadają na potrzeby naszych czasów – w porównaniu ze swoimi murowanymi odpowiednikami są tańsze, szybsze w budowie i łatwiejsze w eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że garaż metalowy możemy postawić bez odpowiedniego przygotowania. Cały proces wymaga bowiem uzyskania odpowiednich zezwoleń oraz dokładnego przeprowadzenia każdego etapu budowy – dzięki temu unikniemy kar za niedopełnienie formalności, a sam garaż będzie nam dobrze służył przez wiele lat.

Pierwszy krok do budowy garażu to załatwienie niezbędnych formalności. – Niestety, nawet na własnej posiadłości blaszaka nie postawimy sobie bez przejścia przez etap „papierkowej roboty”. W tym przypadku chodzi głównie o uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy zweryfikować, czy na taki garaż pozwalają nam warunki zabudowy, a jeśli tak, to można złożyć wniosek do starosty o wydanie pozwolenia. Do wniosku najczęściej wymaga się kilku załączników, m.in. projektu budowy garażu lub, w przypadku wersji blaszanej, modelu, który chcemy postawić – tłumaczy specjalista z firmy Kelmet. – Następnie warto uzbroić się w cierpliwość, bo na decyzję można czekać nawet 65 dni, a postawienie garażu bez zgody władz może pociągnąć za sobą określone prawem konsekwencje – dodaje.

Następnym etapem realizacji przedsięwzięcia jest budowa garażu. Należy mu zapewnić odpowiednio stabilne i wyrównane podłoże – jeżeli takie nie jest, musimy zacząć od jego wykonania. Po wyborze odpowiedniej lokalizacji (unikajmy terenów podmokłych i miejsc, w których np. zbierają się odpady), możemy po prostu położyć kilka płyt betonowych, na których umieścimy garaż. Już taka izolacja zmniejszy ryzyko wystąpienia korozji i przedłuży jego żywotność. Możemy także przygotować wylewkę betonową – najlepiej, żeby jej rozmiary były o 20 cm większe niż wymiary stawianego na nim budynku, a jej minimalna grubość wynosiła 12 cm. Na kolejny etap składa się wykonanie projektu lub wybór gotowego modelu z oferty firmy, w której dokonujemy zakupu. Na rynku działa wielu dobrych producentów, którzy poza indywidualnym podejściem do klienta oferują przede wszystkim wysokiej jakości produkty gotowe lub przygotowywane na zamówienie. Warto poświęcić chwilę na odszukanie najlepszego, któremu powierzymy realizację zlecenia. Budowa rozpoczyna się od wykonania konstrukcji budynku. Wszystkie elementy ramowe muszą być dokładnie zespawane, ponieważ to właśnie rama będzie podtrzymywała wszystkie pozostałe części i to od jej jakości w dużej mierze będzie zależeć trwałość garażu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie konstrukcji z grubych stalowych profili. Po zespawaniu ramy montowane są ściany i zadaszenie – arkusze blachy docina się na wymiar i przytwierdza do konstrukcji za pomocą nitów. Na koniec wystarczy już tylko zamontować drzwi garażowe.

- Łatwość i prostota stawiana garażu metalowego daje mylne wrażenie o tym, że każdy bez względu na wiedzę i doświadczenie może sobie taki garaż skonstruować. To tylko pozory, bo cały montaż wymaga sporych umiejętności, precyzji przy docinaniu elementów pod wymiar oraz montażu wszystkich elementów, tak aby tworzyły spójnie działającą całość. Ponadto budowa wymaga posiadania dobrej jakościowo spawarki oraz nitownicy. Bez odpowiedniego przygotowania zdecydowanie lepszym wyjściem będzie zakup gotowej konstrukcji u dobrego producenta – stwierdza specjalista z Kelmet.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *