Czy wełna mineralna może być materiałem do izolacji akustycznej?

Mieszkając w bloku lub kamienicy w centrum miasta hałasy z zewnątrz nie są niczym nadzwyczajnym. Natomiast w domu jednorodzinnym niemal każdy oczekuje już ciszy i spokoju. Niekoniecznie jednak musi tak być. Hałaśliwi sąsiedzi lub lokalizacja posesji w pobliżu drogi równie dobrze może stać się źródłem ciągłych hałasów. Zadbanie o dobrą izolację akustyczną ścian może stanowić najprostszy i najbardziej efektywny sposób odcięcia się od niepożądanych dźwięków. Czy wełna mineralna, tak chętnie stosowana przy izolacji termicznej, może okazać się równie dobrym materiałem dźwiękochłonnym?

Dlaczego warto wykonać izolację akustyczną w domu?

- Poza niewątpliwym komfortem płynącym z ciszy i spokoju, istnieją inne czynniki przemawiające za wykonaniem prac izolujących wszelkiego rodzaju dźwięki. Komfort akustyczny to nie tylko odcięcie się od uporczywego hałasu, ale również od pozornie niegłośnych dźwięków dobiegających z garażu, lub pokoju współmieszkańca, kiedy my potrzebujemy wyciszenia. O zapewnienie prywatności powinny zadbać zwłaszcza osoby zamieszkujące tzw. bliźniaki – przekonuje specjalista firmy Isover.  Wśród pomieszczeń, które mogą się okazać wyjątkowo „głośne” lub wymagające zapewnienia prywatności można wymienić garaż, pokój telewizyjny, gabinet lub pomieszczenie przeznaczone na naukę gry na instrumencie. Coraz częściej zdarza się, że część domu jest wynajmowana obcym osobom lub że jeden budynek zamieszkuje kilka pokoleń jednej rodziny. Cisza, spokój i zapewnienie prywatności to czynniki w dużej mierze odpowiadające za komfort mieszkania w takiej sytuacji.

Właściwości dźwiękochłonne wełny mineralnej

Wyroby z wełny mineralnej znajdują się w grupie najlepszych wyrobów dźwiękochłonnych. Stosuje się je zarówno do wytłumienia pomieszczeń oraz korekcji pogłosu, jak i do izolacji akustycznej. Idealnie spełniają rolę wkładek pochłaniających w sufitach podwieszanych lub boazeriach. Płyty z wełny o dekoracyjnie wykończonej powierzchni są stosowane bez dodatkowych osłon. W przegrodach dźwiękoizolacyjnych wełna wypełnia przestrzeń między płytami osłonowymi. Jest chętnie wykorzystywana w ustrojach dźwiękoizolacyjnych wykonywanych na przegrodach masywnych. Z wełny mineralnej tworzy się również wyroby do wyciszana hałasów od instalacji. W postaci otulin doskonale tłumią drgania przewodów czy tłumików instalacji wentylacyjnych. W zabezpieczeniach przemysłowych wełną wypełnia się ścianki dźwiękoszczelnych kabin, ekrany dźwiękochłonno-izolacyjne, osłony i obudowy maszyn. Najwyższej klasy wełnę mineralną szklaną lub skalną można kupić u najlepszych producentów, takich jak Isover.

Wełna mineralna, w zależności od rodzaju, składa się z włókien kamiennych lub szklanych i w różnym stopniu pochłania fale dźwiękowe. Odpowiada za to typ wełny. Warto jednak dodać, że ta właściwość decyduje tylko o przydatności, a nie efektywności akustycznej. Doskonała izolacja dźwięków zależy od układu konstrukcyjnego, w jaki wbudowano wełnę mineralną.

Jedna Odpowiedź

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *