Zastanawiasz się, czy warto ogrzać twój dom? Obalamy mity.

Ocieplenie budynku ma ogromne znaczenie dla obniżenia kosztów ogrzewania. Szacuje się, że przez nieocieplone ściany może uciekać nawet do 25% ciepła, a to znacząco przekłada się na ogrzewanie. Już na wczesnym etapie budowy domu zakładamy jego późniejszą termoizolację. Odpowiednio dobrana technologia ocieplania lub termomodernizacji sprawia, że koszty inwestycji mogą zwrócić się stosunkowo szybko. Wokół tego tematu narosło wiele mitów. My obalamy najpopularniejsze.

Mit 1. Stary budynek nie ma sensu ocieplać.

Budynki stawiane w starej technologii, niezależnie od tego czy były kiedyś ocieplane, nie gwarantują właściwej ciepłochronności oraz odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Jeszcze dwadzieścia lat temu wiedza, zgodnie z którą wykonywano prace izolacyjne, była niewystarczająca. Materiały zaś produkowano zgodnie z nieobowiązującymi już normami. Termoizolacja z tamtych lat dawała wymierne korzyści i nie chroniła dostatecznie przed ucieczką ciepła. Warstwa izolacji w starej technologii zazwyczaj ma niewystarczającą grubość, przez co nie stanowi dobrej bariery przed uciekającym ciepłem.

W przypadku starych budynków mamy do wyboru dwie możliwości: zmodernizowanie starej izolacji lub położenie nowej warstwy izolacyjnej na odpowiednio przygotowane podłoże. Przed rozpoczęciem wszelkich prac ociepleniowych starego budynku niezwykle ważna jest profesjonalna ocena stanu technicznego ścian oraz całego budynku, którą należy powierzyć fachowcom.

Mit 2. Ocieplenie budynku kosztuje. To niepotrzebny luksus.

Oczywiście, jeżeli decydujemy się na ocieplenie budynku, powinniśmy się liczyć z kosztami. Jest to co najmniej tak ważna i tak droga inwestycja, co sama budowa. Różnica w tych inwestycjach polega na tym, że odpowiednio wykonana termoizolacja elewacji, fundamentu, czy poddasza, zwrócić się może średnio już po dziesięciu latach, dzięki realnym oszczędnościom na rachunkach za ogrzewanie. W tym kontekście, należy powiedzieć, że ocieplenie budynku to luksus, na który stać każdego.

Mit 3. Nie ma znaczenia czym ocieplać budynek.

Ten mit niestety jest tak powszechny, że wydaje się być ogólnie przyjętą zasadą ocieplania. Na szczęście dotyczy wyłącznie laików i, dzięki właściwemu uświadamianiu w postaci odpowiednio podanej wiedzy technicznej, można pokazać jak daleki jest od prawdy. 

Otóż, dobór materiałów stosowanych do ocieplenia jest w pełni zależny od przyjętej technologii. Zaznaczmy, że technologia musi być ściśle dostosowana do takich parametrów, jak stan techniczny ścian oraz całego budynku, teren na którym stoi budynek, czy poziom zawilgocenia ścian. Nie jesteśmy w stanie sami ocenić tych parametrów, dlatego powinniśmy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, specjalizującej się w ocieplaniu budynków.

Zasadniczo, mamy do wyboru dwa główne materiały ociepleniowe, wełna mineralna oraz styropian. Wyróżniamy też dwa rodzaje wełny mineralnej, wełnę szklaną oraz wełnę skalną (kamienną), a także dwa rodzaje styropianu, styropian biały i styropian grafitowy (szary). Wszystkie te typy materiałów ociepleniowych różnią się między sobą przede wszystkim składem, a co za tym idzie, właściwościami i możliwościami zastosowania.

Mit 4. Ocieplenie budynku nie jest skomplikowane, można wykonać je samodzielnie.

To kolejny, bardzo utarty w świadomości ludzi, mit dotyczący ocieplenia budynków. Z całym przekonaniem o jego niesłuszności, obalamy go. By wykonać prawidłowe ocieplenie budynku, należy mieć dużą wiedzę techniczną i odpowiednio długie doświadczenie w wykonywaniu tego typu prac. Takie zadania najlepiej powierzać fachowcom, profesjonalnym ekipom montażowym, obecnym na rynku od co najmniej dziesięciu lat.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *