Paski klinowe – rodzaje i zastosowanie

Pasy napędowe już od dawna wykorzystywane są na szeroką skalę, w dosłownie każdej gałęzi przemysłu. Wśród niezwykle szerokiej oferty rynkowej, najczęściej stosowane są pasy klinowe. Na jakie rodzaje można je podzielić i jaka jest ich funkcja?

Motor napędowy przemysłu

Zasadniczą funkcją pasów klinowych jest przenoszenie momentu obrotowego z koła pasowego, umieszczonego na wale jednostki zasilającej, na koła pasowe urządzeń odbiorczych. Jest to możliwe dzięki tarciu, jakie powstaje między pasem a kołem pasowym. Dzięki temu zjawisku dochodzi do wsunięcia pasa w koło pasowe, co sprawia że straty energii, wywołane uślizgiem koła, są minimalne a moment obrotowy może zostać przeniesiony.

Pasy klinowe mają charakterystyczny przekrój trapezu. Ich budowa sprawia, że gotowy element jest rozciągliwy, a przy tym – niezwykle wytrzymały. Na konstrukcję paska klinowego składa się kilka warstw, którymi są:

    • warstwa nośna – wykonana jest z poliamidowych lub stalowych linek, które tworzą wzmocnienie pasa;
    • warstwa podatna – najczęściej wykonana jest z gumy lub z kauczuku;
    • warstwa tkaninowo-gumowa.

Pasek klinowy może występować w wersji uzębionej lub klasycznej. W obrębie obu grup można mówić o podziale na paski wysokoprofilowe, paski o klasycznych profilach, wysokoprofilowe i szerokoprofilowe z ciętymi bokami oraz paski zespolone.

Paski uzębione

Paski klinowe uzębione (zarówno wysokoprofilowe jak i wąskoprofilowe), przeznaczone są do pracy pod znacznym obciążeniem i z dużymi prędkościami obrotowymi. Uzębienie wewnętrzne i zewnętrzne nie służy przenoszeniu obciążeń, jednak znacząco zwiększa elastyczność na powierzchniach bocznych paska. Przyczynia się także do zmniejszenia tarcia wewnętrznego, jakie występuje w warstwie ściskanej. Pozwala to na znaczące zwiększenie odporności zmęczeniowej materiału, co w rezultacie umożliwia przenoszenie większych wartości, niż ma to miejsce w przypadku konstrukcji klasycznych. Ze względu na dużą wytrzymałość i możliwość pracy z wąskimi kołami pasowymi, paski uzębione znalazły szerokie zastosowanie w motoryzacji.

Paski klasyczne

Pasek klinowy klasyczny znajduje najszersze zastosowanie w przemyśle, w rolnictwie oraz w budownictwie. Ten rodzaj pasów składa się z trzech warstw. Zadaniem pierwszej warstwy jest przenoszenie siły rozciągającej. Do jej wykonania służą nylonowe lub stalowe linki. Druga warstwa to warstwa trąca, której funkcją jest zmniejszenie poślizgu na kole pasowym. Trzecia warstwa, tzw kryjąca, chroni pasek przed działaniem czynników, które mogłyby obniżyć jego trwałość.

Jak widać, pasek klinowy jest niezwykle istotnym elementem przemysłu, a znakomitą ich ofertą dysponuje podlinkowany przeze mnie wcześniej sklep EBMiA.pl.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *