Mini żuraw – sprzęt do zadań specjalnych.

Mini żurawie, które jeszcze niedawno wzbudzały zdziwienie pracowników polskiej branży budowlanej, obecnie są coraz częściej wykorzystywane podczas realizacji inwestycji o różnej skali – od domów jednorodzinnych, po drapacze chmur. Wiele nowoczesnych firm budowlanych decyduje się na zakup takiego urządzenia, natomiast mniejsze ekipy oraz osoby prywatne chętnie korzystają z możliwości wynajęcia mini dźwigu.

Rosnące zainteresowanie miniaturowymi żurawiami wynika z ich olbrzymich możliwości. Niemal wszędzie tam, gdzie warunki uniemożliwiają skorzystanie ze standardowego żurawia, można wykorzystać mini dźwig.

Mini dźwigi do pracy wewnątrz budynków

Mini dźwigi japońskiego producenta Maeda powstały z myślą o pracy w warunkach, w których nie sprawdzi się żadne inne urządzenie dźwignicowo-transportowe. Z jednej strony mini żurawie mogą pochwalić się udźwigiem dochodzącym 3 ton, z drugiej zaś – po złożeniu mogą zmieścić się w drzwiach o standardowej szerokości.

„Mini żurawie są na tyle małe, że mogą pracować wewnątrz pomieszczeń. Co ciekawe, nie tylko na parterze. Ze względu na niedużą wagę oraz niewielki nacisk na podłoże nawet podczas unoszenia ładunku, mini żurawie mogą pracować również na stropach i na dachach, gdzie dostarczane są za pomocą wind lub większych dźwigów” – wyjaśnia ekspert z firmy MINI ŻURAWIE Paweł Michalczewski.

Kolejną ważną kwestią podczas stosowania maszyn budowlanych w pomieszczeniach jest napęd. W takich warunkach wykluczone jest stosowanie silników spalinowych. Właśnie dlatego dźwigi Maeda posiadają również napęd elektryczny, z którego można bezpiecznie korzystać podczas pracy na zamkniętej przestrzeni.

W budowlanej rzeczywistości mini dźwigi używane są głównie podczas prac montażowych (prace szklarskie, montaż ścian fasadowych) w obiektach wysokościowych, a także przy wznoszeniu rozmaitych budynków komercyjnych i użyteczności publicznej. Przykładowo, mini żurawie Meada brały udział m.in. w budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

Mini dźwigi w terenie

Jednak mini żurawie nie są przeznaczone wyłącznie do pracy w budynkach. Równie dobrze sprawdzają się na otwartej przestrzeni. Choć nie mogą zastąpić tradycyjnych dźwigów wieżowych podczas największych realizacji, doskonale sprawdzą się tam, gdzie zwykły żuraw się nie zmieści lub nie opłaca.

Również na zewnątrz mała waga okazuje się sporą zaletą. To właśnie dzięki niej mini żurawie mogą bezpiecznie przemieszczać się nawet na nieutwardzonym podłożu. Żurawie pająki, wyposażone w specjalne wsporniki, zapewniają niezachwianą stabilność nawet w czasie unoszenia pokaźnych ładunków przy posadowieniu na nierównym podłożu.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, na wynajęcie mini żurawia decydują się nie tylko profesjonaliści. Z tego typu usług korzystają również prywatni klienci. W takich przypadkach mini dźwigi zazwyczaj służą do wniesienia do domu sprzętów i urządzeń o pokaźnych gabarytach, takich jak rzeźbione szafy, fortepiany czy piece kaflowe.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *