Czym kierować się przy wyborze frezarki?

Frezarki są maszynami, które wykorzystuje się do obrabiania powierzchni płaskich, ale też kształtowych. Ich głównym zadaniem jest obróbka form, tłoczników, matryc, korpusów oraz wykrojników. Obecnie są one podstawowym narzędziem wykorzystywanym w przemyśle produkcyjnym, zarówno w produkcji seryjnej, jak i w prototypowniach. Decydując się na zakup frezarki, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych jej cech, takich jak np. rodzaj sterowania, powierzchnia stołu, wysokość skoku osi Z, a także rodzaj wrzeciona.

Frezarki sterowane komputerowo — korzyści

Rozwój technologii spowodował, że coraz popularniejsze stały się maszyny CNC, czyli takie, które, w przeciwieństwie do klasycznych frezarek, posiadają układ sterowania numerycznego umożliwiającego precyzyjnie tworzenie zamodelowanych detali. W ten sposób można uzyskać bardzo skomplikowane kształty. Głównie przez to, że wcześniej zostaje opracowany bardzo dokładny projekt cyfrowy, który później wykonuje maszyna. W nowoczesnych frezarkach CNC przestrzeń robocza odseparowana jest od operatora, co zwiększa bezpieczeństwo jego pracy.

O czym pamiętać kupując frezarkę?

Wielu nabywców podczas zakupu frezarki kieruje się jej niską ceną, co często skutkuje niższą jakością urządzenia, co w konsekwencji skutkuje niższymi parametrami skrawania oraz częstymi przestojami wynikającymi z awarii.

Kolejnym istotnym aspektem jest dobór odpowiedniej wielkości przestrzeni roboczej. Dotyczy to zarówno powierzchni w osiach X Y, jak i wysokości skoku frezu. Decydując się na większy zakres pola w tych osiach, niwelujemy problem związany z ograniczeniami powierzchni obrabianego detalu.

Dobór odpowiedniego wrzeciona jest jednym z kluczowych cech frezarki. Ich typ przekłada się bezpośrednio na rodzaj obrabianego materiału.  Zakres prędkości obrotowej wrzeciona powinien być ściśle dostosowany do obrabianego materiału. Inwestując w napęd o szerokim zakresie obrotowym, zyskujemy możliwość obrabiania rozmaitych stopów metali, a także tworzyw sztucznych.
Decydując się na zakup maszyny CNC, należy pamiętać, że jest to z reguły zakup na lata, i im lepszej jakości produkt zostanie wybrany, tym bardziej będzie on niezawodny, co w konsekwencji zaoszczędzi właścicielowi jego czasu i pieniędzy.

Źródło: Sklep z frezami online

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *