Mała prasa hydrauliczna – czy jej zakup ma sens?

Prasy hydrauliczne dziś znane są przede wszystkim z największych modeli – olbrzymie maszyny wykorzystywane przy obróbce na skalę przemysłową mają olbrzymią wydajność i gigantyczny nacisk, ale w wielu przypadkach są niepotrzebnie rozbudowane, za drogie i zbyt ciężkie, by ich zakup był opłacalny. Czy jednak opłaca się kupować mniejsze prasy?

Małe znaczy proste

Zasada działania prasy hydraulicznej jest prosta. Te urządzenia znane są od starożytnej Grecji, natomiast dziś oczywiście stosuje się w ich konstrukcji pewne zaawansowane rozwiązania pozwalające na zwiększanie wytrzymałości i możliwości tych urządzeń. W przypadku mniejszych pras jednak można wciąż korzystać z technologii prostszej.

  • Kompaktowa konstrukcja ułatwia takie projektowanie, w którym przewiduje się dostęp do przestrzeni roboczej z trzech stron. Nie ma to znaczenia dla precyzji pracy, ale dla wygody – owszem.
  • Mocowanie narzędzi za pomocą rowków T-kształtnych też może wydawać się anachronizmem, ale zapewnia ich olbrzymią stabilność i niezwykłą prostotę doposażenia prasy przy zmianie programu pracy.
  • Mniejsza, bardziej zwarta konstrukcja oznacza też niższą masę. Dzięki temu małe prasy można ustawiać bez przygotowywania specjalnych fundamentów.

Do czego się nada, a do czego nie

Jednym z dostawców popularnych małych pras jest firma Strojimport: http://tospolska-cz.pl/category/produkty/prasy/hydrauliczne/. Jak przyznają jej eksperci, małe prasy hydrauliczne nie będą w stanie zastąpić olbrzymów z największych hal produkcyjnych. Nie takie jednak jest ich przeznaczenie. Małe prasy hydrauliczne sprawdzają się:

  • w warsztatach samochodowych, blacharskich, warsztatach rzemieślniczych zajmujących się ogólną obróbką metali;
  • w specjalistycznych pracowniach zajmujących się rekonstrukcją i naprawą elementów metalowych;
  • w warsztatach ślusarskich;
  • w niewielkich zakładach produkcyjnych, również pracujących z większymi – choć umiarkowanie długimi – seriami.

Niskie zapotrzebowanie na energię i uproszczona obsługa pozwalają na stosowanie mniejszych pras również w warsztatach z jednoosobową obsadą. W przypadku większych maszyn nie zawsze jest to możliwe.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku pras hydraulicznych wielkość ma znacznie. Te małe i średnie po prostu nie będą w stanie pracować na elementach o bardzo dużych wymiarach. Nie zawsze też zapewnią taką stabilność jak największe prasy. Warto więc o problemie pomyśleć dwojako: zdarza się, że w małych warsztatach zupełnie niepotrzebnie ustawia się bardzo duże prasy hydrauliczne, ale równie często, a może i częściej to duże maszyny można z powodzeniem zastąpić mniejszymi.

Wyrównanie szans

Kluczem do sukcesu w wyborze między małą a dużą prasą hydrauliczną – jeśli oba rodzaje spełniają podstawowe wymogi techniczne – jest technologia. Nowoczesne prasy mogą przy mniejszych wymiarach pracować z wydajnością, która jeszcze kilkanaście lat temu była zastrzeżona jedynie dla największych maszyn produkowanych z myślą o największych zakładach produkcyjnych. I mówiąc tu o postępie technicznym, nie należy mylić go ze stopniem skomplikowania, czasem bowiem prostsze rozwiązania są zdecydowanie lepsze.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *