Jaki kocioł będzie dla Ciebie najlepszy?

Kocioł gazowy nie potrzebuje wiele miejsca, lecz wybór powinien być przemyślany i rozsądny, gdyż jego zadaniem będzie ogrzewanie naszego mieszkania lub domu przez długi czas. Wiesz, czym się różnią kotły kondensacyjne od tradycyjnych? Nie? O tym ten tekst! Powinniśmy poznać różnicę, by mieć możliwość świadomego wyboru opcji, która będzie dla nas najlepsza.

Postawić go czy powiesić?

Tutaj czynnikiem będzie zagospodarowanie przestrzeni w domu, ale też inne rzeczy. Mamy dwa typy, czyli kotły stojące i wiszące. Te pierwsze ważą więcej i zajmują więcej miejsca ze względu na żeliwny wymiennik ciepła, co wpływa na ich trwałość w porównaniu do kotłów wiszących, w których owe wymienniki są głównie stalowe. Tak więc na stojący będzie trzeba znaleźć miejsce, zaaranżować kotłownię, podczas gdy do instalacji wiszącego wystarczy jedynie fragment powierzchni na ścianie w dowolnym miejscu, które nam odpowiada.

Komora spalania otwarta czy zamknięta?

Technologia otwartej komory spalania pobiera powietrze do spalania z pomieszczenia, w którym kocioł jest zainstalowany. Pomieszczenie więc musi spełniać pewne kryteria, a mianowicie wielkość nie może być mniejsza niż 8 m3 . Musimy także zadbać stały dopływ powietrza oraz wentylację grawitacyjną. Kratka wentylacji i otwór dopływu musi mieć co najmniej 0,02 m2. Te z zamkniętą komorą, nazywane też turbo, pozyskują powietrze z zewnątrz. Analogicznie spaliny nie mają styczności z pomieszczeniem, w którym kocioł się znajduje. W przeciwieństwie do otwartej komory różnicą będzie możliwość montażu w pomieszczeniu wielkości 6,5m3. Z kontakt z atmosferą odpowiadają przewody, w których przepływ spalin i powietrza zapewnia wentylator.

Kocioł jedno- czy dwufunkcyjny?

Jednofunkcyjny zajmuje się ogrzewaniem tej wody w instalacji centralnego ogrzewania. Można dokupić specjalny zasobnik, który będzie pełnił funkcję podgrzewania wody użytkowej. Spełnia dwie funkcje, ale w dalszym ciągu nazywany jest jednofunkcyjnym. Dwufunkcyjny jest lepszy od pierwszego dlatego, że posiada dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody. Jednak podgrzewanie zaczyna się dopiero po odkręceniu np. kranu a tak woda „stoi” narażona na zarastanie kamieniem.

Tutaj dowiesz się więcej o: kotły kondensacyjne Wrocław

Kondensacja czy tradycja?

Mimo iż nie różnią się z wyglądu niczym, to kotły kondensacyjne są 1,5 do 2 razy droższe od tych tradycyjnych. Płacimy tutaj za większą sprawność, czyli mniejsze zużycie paliwa. W wymienniku kondensacyjnym woda, która powraca z instalacji centralnego podgrzewania, zostaje podgrzewana ciepłem ze spalin. Kotły kondensacyjne zawsze posiadają zamkniętą komorę spalania, ale trzeba mieć na uwadze, że kondensacja nie będzie działała w kotle dwufunkcyjnym podczas podgrzewania wody.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *