Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę liczne korzyści, z którymi wiąże się posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób możliwe jest wyprodukowanie energii elektrycznej do dowolnego zastosowania. Porównując to rozwiązanie do nieustannie zmiennego rynku energetycznego oraz rosnących taryf prądu, wydaje się ono coraz korzystniejsze. Dlatego też wielu klientów decyduje się na ich montaż. Jak dobrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną do domu jednorodzinnego oraz na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Jaka moc fotowoltaiki do domu jednorodzinnego?

Każdy inwestor staje przed kluczowym pytaniem dotyczącym instalacji paneli fotowoltaicznych – Jaką moc fotowoltaiki zastosować w przypadku danego domu jednorodzinnego? To aspekt związany z rentownością tej inwestycji. Zapotrzebowanie na prąd jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wybór odpowiedniej instalacji PV. To od tej wartości w głównej mierze zależy możliwość zapewnienia pełnej niezależności energetycznej, którą chcemy uzyskać, decydując się na montaż fotowoltaiki. Pomocny w tym mogą okazać się kalkulator fotowoltaiczny, dzięki któremu możemy poznać szacunkowe wartości związane z mocą urządzenia, analizując najważniejsze dane związane z budynkiem, ale nie tylko.

Dopasowanie odpowiedniej mocy fotowoltaiki do domu wymaga bowiem przeanalizowania wielu czynników obejmujących między innymi faktyczne zużycie energii w danym budynku na podstawie poprzednich rachunków za prąd, a także potencjalnym zapotrzebowaniem w przyszłości czy ilością urządzeń wykorzystywanych w tej przestrzeni.

Jaka moc fotowoltaiki sprawdzi się w przypadku danego gospodarstwa domowego?

To ważne, aby dobrać właściwe urządzenie do warunków panujących w danym miejscu, dzięki którym instalacja zapewni wydajne działanie oraz wiele korzyści. Dlatego też konieczne jest określenie, ile prądu łącznie zużywamy w ciągu roku. Od tego będzie zależeć kwestia wielkości instalacji, a także okres jej finansowego zwrotu. Jak to sprawdzić? Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej będzie przeanalizować poprzednie rachunki za prąd w ostatnich miesiącach. Na podstawie tego możemy określić potencjalne zapotrzebowanie na energię elektryczną. Podczas planowania warto również wziąć pod uwagę inne czynniki związane między innymi z możliwością zmiany systemu ogrzewania na inne czy koniecznością dobrania dodatkowych urządzeń domowych, wymagających zwiększenia mocy fotowoltaiki. Wszystkie te czynniki mogą okazać się nieocenione podczas projektowania najlepiej dobranej instalacji fotowoltaicznej.

Fotowoltaika dla nowych inwestycji – co warto wiedzieć?

W przypadku budynków już zamieszkanych dopasowanie odpowiedniej mocy fotowoltaiki jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku nowych inwestycji. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się metoda prognozowania potencjalnego zużycia energii w oparciu o ilość oraz rodzaj urządzeń energetycznych, czy liczbę zamieszkujących osób. Tutaj niezbędna może okazać się pomoc specjalisty, który dokładnie obliczy potencjalne zużycie energii biorąc pod uwagę najważniejsze kwestie. Ponadto, gdy instalacja zostanie dopasowana w nieodpowiedni sposób, istnieje możliwość jej rozbudowy, która w przypadku nowych obiektów nie jest znacznie skomplikowanym procesem.

Fotowoltaika dla nowych inwestycji - co warto wiedzieć?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Projektując instalację fotowoltaiczną zarówno dla domu zamieszkałego, jak i nowo powstałego budynku, konieczne jest wykonanie właściwych i dokładnych obliczeń, które pozwolą dobrać właściwą ilość kWp energii odpowiednio do zapotrzebowania. Dlatego też wszelkie wątpliwości powinno rozwiać wsparcie profesjonalnych projektantów, którzy przedstawią wartości zapotrzebowania zgodnie z dostępnymi danym. Dzięki temu unikniemy problemów związanych ze zbyt niską mocą instalacji i koniecznością pobierania energii z sieci energetycznej. Jest to bowiem sytuacja niezwykle niekorzystna, która dodatkowo znacząco wydłużająca ogólny okres zwrotu inwestycji.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *