Filtry do wody – rodzaje, zastosowanie, montaż

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową i czystą wodą w Twoim mieszkaniu, postaw na filtry samoczyszczące. Dzięki nim uzyskasz znakomitą jakościowo wodę i nie będziesz mieć problemów z instalacją. Jakie filtry do wody są dostępne na rynku? Podpowiadamy.

W jaki sposób dobrać właściwy filtr do wody?

Na początku musisz dowiedzieć się, z jakim typem i stężeniem zanieczyszczenia zawartego w wodzie masz do czynienia. W przypadku, gdy instalację zasilają wodociągi, możesz zapoznać się z wynikami analiz wody. Aby to zrobić, musisz udać się do przedsiębiorstwa wodociągów bądź najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Jeżeli natomiast używasz własnego źródła wody w postaci studni, analogicznie – badanie jakości wody musisz załatwić sobie sam (także na swój koszt). Od przeprowadzania profesjonalnych analiz wody są miejscowe stacje sanitarno-epidemiologiczne i prywatne centra laboratoryjne.

Rodzaje filtrów do wody

  1. Mechaniczne – chronią urządzenia przed takimi zanieczyszczeniami jak cząstki piasku i żwiru, zawiesiny, związki koloidalne, rdza czy elementy kamienia kotłowego.
  2. Węglowe – wchłaniają chlor wraz z jego pochodnymi związkami. Dzięki tym filtrom woda ma lepszy, zdrowszy smak, zapach i kolor. Wypełnienie stanowi z kolei węgiel aktywny.
  3. Odżelaziające i odmanganiające – eliminują z wody szkodliwe związki żelaza i manganu oraz siarkowodór i związki azotu (nie w całości).
  4. Zmiękczające – pozbywają się związków wapnia i magnezu, które są odpowiedzialne za tzw. twardość wody.
  5. Z wkładami ceramicznymi lub ze specjalnych żywic – eliminują wszelkie szkodliwe bakterie z wody.
  6. Osmotyczne – wykorzystują zjawisko odwróconej osmozy. Dzięki nim woda jest wolna od wszystkich zawartych w niej minerałów, jonów soli, metali ciężkich, bakterii, pierwiastków promieniotwórczych oraz innych zanieczyszczeń organicznych.

Rozmieszczenie i montaż

Filtry do wody powinny uzdatniać całość wody przeznaczonej do mieszkania, a więc warto je zamontować już przy samym wlocie sieci. Niektóre filtry stosuje się miejscowo, np. przy stracie wody do urządzeń AGD (pralka, zmywarka), a jeszcze inne tworzą całe zestawy, tzw. kolumny filtracyjne. Innym, alternatywnym rozwiązaniem jest zamontowanie jednego, znakomitego jakościowo osmotycznego filtra, np. pod zlewozmywakiem. Wówczas woda w kuchni będzie z pewnością odpowiednio uzdatniana.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *