Etapy konserwacji dachu z blachy

Każdy dach wymaga tego, aby o niego zadbać i odpowiednio zabezpieczyć. Tylko dzięki temu będzie mógł służyć długie lata. Konserwacja dachów z blachy powinna przebiegać w kilku etapach, które pozwolą na dobre przygotowanie się, a następnie wykonanie konserwacji. Oto poszczególne kroki, które należy wykonać, by odnowić dach z blachy.

Ocena stanu pokrycia dachowego

Pierwszym etapem, który rozpoczyna renowację dachu, jest ocena jego stanu. Ma to na celu określenie, czy dach może zostać naprawiony, poddany konserwacji, czy też trzeba go wymienić na nowy. Ponadto taki „przegląd” dachu pozwala poznać skalę uszkodzeń oraz stwierdzić, które elementy wymagają wymiany, które trzeba naprawić, a które mogą posłużyć jeszcze kilka lat.

Wybór metody naprawy

Po przeprowadzeniu oceny stanu dachu, trzeba zastanowić się jaki sposób naprawy będzie w tym przypadku najodpowiedniejszy i najskuteczniejszy. Należy wziąć pod uwagę, czy dach wymaga konserwacji, dodatkowego zabezpieczenia, czy raczej gruntownej naprawy.

Mycie, czyszczenie i przygotowanie do naprawy

Konserwacja dachów z blachy sama w sobie może być po prostu zabiegami czyszczącymi. Po prostu w niektórych przypadkach może być to ostatni etap konserwacji. Jeśli jednak dach wymaga naprawy, wzmocnienia, mycie i czyszczenie dobrze go przygotuje do tego. Dachy z blachy najlepiej myć myjką ciśnieniową z dodatkiem środka czyszczącego. Po umyciu trzeba dokładnie opłukać dach, aby nigdzie nie został środek czyszczący. Umyty dach należy zostawić do wyschnięcia.

Naprawienie ewentualnych usterek

Kolejnym etapem będzie naprawa niewielkich uszkodzeń dachy, które pozwolą wykonać dalsze czynności zabezpieczające. Może to być wymiana dziurawej blachy, poprawienie poluzowanych desek, zabezpieczenie istniejących elementów dachu. W skrócie można powiedzieć, że etap ten będzie przebiega „według potrzeb”

Zabezpieczenie

Ostatni etap to po prostu zabezpieczenie pokrycia, np. zaimpregnowanie go odpowiednim środkiem, a w przypadku używania płynnej membrany dachowej — nałożenie używanego do tego celu hydronylonu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *