Dlaczego budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest opłacalna?

Budując dom jednorodzinny ponosimy niemałe wydatki. Zakup działki, projektu, materiałów budowlanych oraz opłacenie specjalistów to niemałe wyzwanie dla każdego budżetu. Jednym z wydatków, który musimy ponieść, jest budowa szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. W tym artykule postaram się przekonać Państwo, że warto zainwestować w oczyszczalnię.

Co wybrać – szambo czy oczyszczalnię?

Budując dom na działce niepodłączonej do kanalizacji, musimy zdecydować się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków lub budowę szamba. Pozornie wydawać by się mogło, że budowa betonowego szamba jest tańsza, ponieważ koszt zakupu dla czteroosobowego gospodarstwa domowego wynosi między 2500 a 3000 złotych. Należy jednak pamiętać, że posiadanie szamba wiąże się z jego opróżnianiem przez firmy zewnętrzne i dodatkowymi kosztami średnio raz w miesiącu. Decydując się na zakup przydomowej oczyszczalni ścieków dla czteroosobowej rodziny trzeba liczyć się z jednorazowym wydatkiem rzędu 7-8 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od materiału, z którego zbudowana jest oczyszczalnia oraz rodzaju technologii, której używa.

Pracownik firmy EKO-BIO Oczyszczalnie radzi: „Przed zakupem przydomowej oczyszczalni należy udać się do Starostwa lub Urzędu Gminy i zapytać o dofinansowanie na budowę oczyszczalni przydomowych ze środków unijnych, lub gminnych z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania nawet 80% dofinansowania”.

Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków i szamba

Rozpatrując koszty, biorę pod uwagę czteroosobową rodzinę.  Główny koszt utrzymania szamba to jego opróżnianie. Należy to robić nie rzadziej niż co 21 dni, gdyż po tym czasie ścieki się fermentują i zaczynają nieładnie pachnieć. Średni roczny koszt eksploatacji szamba wynosi około 3000 zł. Warto tu nadmienić, że poza kosztami narażeni jesteśmy na hałas i nieprzyjemny zapach podczas pracy wozu asenizacyjnego. Poza tym trzeba systematycznie nadzorować czy zbiornik nie jest przepełniony, zwłaszcza podczas wizyt gości czy też świąt. Dla porównania roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków to wydatek rzędu 150 złotych związany z usuwaniem osadu. Można zatem stwierdzić, że inwestycja w oczyszczalnię może nam się zwrócić już po niecałych trzech latach od montażu. Istotny jest też fakt, że oczyszczalnia nie naraża domowników na nieprzyjemne zapachy i daje poczucie komfortu.

Podsumowując, lepszym i korzystniejszym cenowo wyborem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.  Warto jeszcze dodać, że w przypadku wybudowania sieci kanalizacyjnej gmina może nakazać właścicielom nieruchomości podłączenie się do tej sieci. Obowiązek taki dotyczy właścicieli szamba. Gospodarstwa mające oczyszczalnie mogą nadal z nich korzystać.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *