Co warto wiedzieć o Skojarzonej Gospodarce Energetycznej?

Skojarzona gospodarka energetyczna(z angielskiego – Combined Heat and Power) jest słusznie uznawana za przyszłość światowej branży energetycznej. W porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami, nowoczesne elektrociepłownie są nie tylko znacznie bardziej efektywne, ale również o wiele bardziej przyjazne dla środowiska, co w obecnych czasach, w realiach kraju członkowskiego Unii Europejskiej, jakim jest Polska, ma niewątpliwie istotne znaczenie.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tradycyjnymi elektrowniami a nowoczesnymi elektrociepłowniami? Przede wszystkim, efektywność tradycyjnych elektrowni jest obniżona przez duże straty ciepła: w trakcie produkcji energii w warunkach tradycyjnej elektrowni dochodzi do strat mocy cieplnej, które mogą wynosić nawet 50 procent całego ciepła wytwarzanego przez elektrownie. Wynika to z prostego mechanizmu: jakikolwiek silnik cieplny po prostu nie jest zdolny zamienić całego wytworzonego przez siebie ciepła w energię elektryczną. W porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami, elektrociepłownie wyposażony w nowoczesny sprzęt, taki jak na przykład wysokiej jakości agregaty, cechują się o wiele większą efektywnością. Można powiedzieć, że Combined Heat and Power, czyli skojarzona gospodarka elektryczna, stanowi po prostu bardziej złożony, bardziej zaawansowany i ostatecznie bardziej efektywny proces wytwarzania energii. Również w przypadku takich rozwiązań, jak kogeneracja dochodzi do utraty mocy cieplnej-jest to nieuniknione. Jednak podstawą zasadą Skojarzonej Gospodarki Energetycznej jest natychmiastowe odzyskiwanie ciepła już w trakcie wytwarzania energii. Nowoczesne elektrociepłownie wychwytują tak zwane ciepło odpadowe, czyli tę moc, która została utracona w trakcie pracy silników cieplnych. Dzięki temu, systemy agregacji są w stanie wytworzyć większe ilości energii elektrycznej, niż tradycyjne elektrownie, a na dodatek potrzebują do tego znacznie mniej paliwa, przez co stanowią rozwiązanie o wiele bardziej ekologiczne.

Oczywiście, zarówno efektywność jak i ekologiczność systemów agregacji jest w dużej mierze uzależniona od jakości urządzeń, jakie wchodzą w skład danej elektrociepłowni: osiągnięcie maksymalnej efektywności jest możliwe tylko przy korzystaniu z wysokiej jakości podzespołów, a więc takich urządzeń, jak silniki przemysłowe, turbiny parowe czy kotły odzysknicowe.

Dużą zaletę systemów kongeneracji stanowi to, że mogą być stosowane również na mniejszą skalę, nie tylko w warunkach wielkich elektrociepłowni. Według dyrektywy 2004/08/EC przyjętej przez Parlament Europejski, systemy skojarzonej gospodarki energetycznej należą do form pozyskiwania energii, które są wspierane i dotowane przez Unię Europejską jako przyjazne środowisku.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *