Charakterystyka wierteł do stali kwasoodpornej

Stal kwasoodporna wymaga nieco innych metod obróbki, niż większość stali nierdzewnych. Co prawda jest łatwiejsza w spawaniu, jednak dużo trudniej podlega obróbce skrawaniem – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Hart Centrum Metali Nieżelaznych.

Wymagania dla wierteł do stali

Wiercenie polega na usuwaniu niewielkich części obrabianego materiału za pomocą szybko obracającego się, ostrego wiertła. W wyniku tarcia wytwarza się wysoka temperatura – nagrzewa się zarówno wiertło, jak i obrabiana powierzchnia. Szybki wzrost temperatury jest jednym z powodów łamania się wierteł, a ryzyko takiego zdarzenia wzrasta, im twardsza i mocniejsza jest obrabiana stal.

Innym zagrożeniem dla wiertła jest tępienie ostrzy. Aby zapobiegać tępieniu, w produkcji wierteł stosuje się domieszki kobaltu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku obróbki większości stali nierdzewnych, jednak nie jest wystarczające podczas pracy ze stalą kwasoodporną.

Do stali kwasoodpornej tylko wiertła kobaltowe

Aby uzyskać pożądane rezultaty skrawania stali kwasoodpornej, musimy sięgnąć po znacznie twardsze, mocne wiertła kobaltowe. Takie wiertła gwarantują łatwą pracę z materiałem i osiągnięcie idealnych efektów.

W czasie wiercenia liczy się nie tylko materiał, z którego wykonano wiertło, ale także odpowiednie zaostrzenie i geometria ostrzy. Równa długość krawędzi i ścin wiertła znajdujący się w osi wiertła, umożliwi wykonanie otworu o średnicy identycznej z rozmiarem wiertła, a dodatkowo pozwoli zapobiec biciu.

Wybór dobrego, solidnego wiertła do stali kwasoodpornej, to oczywiście tylko połowa sukcesu. Bardzo ważne jest też zachowanie prawidłowych parametrów skrawania, takich jak prędkość obrotowa i posuw.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *