Beton towarowy – niskie koszty, wysoka trwałość

Beton jako materiał konstrukcyjny zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród konstruktorów, jak i architektów. Można go stosować wszechstronnie, a jego kształt i przeznaczenie zależy tylko i wyłącznie od pomysłowości i inwencji twórczej projektanta.

Beton towarowy (np. z firmy Contractor) powstaje po zmieszaniu, w odpowiednich proporcjach, cementu, kruszyw, wody, domieszek oraz innych dodatków. Swoje właściwości zyskuje w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej, zwanej wiązaniem.

Według definicji normowej betonem towarowym jest mieszanka betonowa dostarczona przez osobę lub jednostkę, niebędącą wykonawcą. Betonem towarowym jest także beton wyprodukowany przez wykonawcę, ale poza terenem budowy oraz beton, który został wykonany na miejscu, ale nie przez wykonawcę.

Beton towarowy ma wszechstronne zastosowanie. Jest wykorzystywany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, drogowym, inżynieryjnym oraz dekoracyjnym. Na placu budowy może zostać rozładowany bezpośrednio z samochodu lub przy pomocy pomp do betonu i rurek. W podstawowym zastosowaniu beton towarowy stanowi elementy konstrukcyjne budowli, głównie w elementach żelbetowych i strunobetonowych. Najczęściej jest on wykorzystywany do budowy:

  • fundamentów i podłóg na tarasie,
  • ław fundamentowych, płyt i ścian fundamentowych,
  • fundamentów pod ogrodzenia,
  • wierzchniej warstwy podłóg na gruncie,
  • nadproży monolitycznych,
  • wylewek stropowych, wieńców stropowych,
  • schodów, słupów,
  • studni zwykłych oraz kablowych,
  • fundamentów prefabrykowanych,
  • płyt chodnikowych i drogowych.

Korzyścią stosowania betonu towarowego (np. firmy Contractor) jest jego trwałość, znacznie większa niż u innych materiałów budowlanych. Ważną cechą betonu jest także jego wytrzymałość na ściskanie. Wytrzymałość, trwałość oraz odporność na korozję zależą w dużej mierze od porowatości betonu. Wytrzymałość na ściskanie betonu jest także uzależniona od takich czynników jak: skład betonu, rodzaj i ilość cementu, warunki środowiska, sposób obciążenia, czas obciążenia oraz wiek betonu.

Zaletą betonu towarowego jest jego plastyczność. Umożliwia on projektowanie dowolnych form, dzięki takim właściwością mieszanki betonowej, jak płynność i zdolność do zagęszczania. Cecha ta pozwala zaspokoić indywidualne wymagania każdego inwestora.

Wykorzystując beton towarowy zyskujemy swobodę budowania, bez ograniczeń co do wielkości wykonywanych przy jego użyciu elementów konstrukcji.

Beton towarowy przygotowany przez specjalistów ma najlepsze parametry, a cała partia ma jednorakie właściwości. Uzyskanie takiego samego rezultatu w wielu partiach wyrobionego betonu na tzw. „oko” jest niemożliwe.

Stosując beton towarowy zyskujemy oszczędność kosztów budowy. Nakłady związane z jego wytwarzaniem są niskie w porównaniu np. do zapraw cementowo-wapiennych przygotowywanych na budowie. Możemy również zaoszczędzić czas, który przy każdej budowie jest bardzo cenny. Wytwarzanie betonu na terenie budowy w niewielkiej betoniarce, np. przy zalewaniu fundamentów nawet średniej wielkości domu jednorodzinnego, zajmuje minimum jeden dzień. Zamawiając gotowy beton towarowy możemy skrócić ten czas nawet do paru godzin.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *