Zastosowanie osłon wiatrowych przy pracach na wysokościach

Państwowa Inspekcja Pracy wskazuje, że jedną z najczęstszych przyczyn wypadków przy pracach na wysokości jest brak lub zły stan techniczny urządzeń ochronnych. Kolejne błędy, które przyczyniają się do upadków z wysokości, to niewłaściwe zachowanie się pracowników, niewłaściwa organizacja i koordynacja robót, a także tolerowanie odstępstw od zasad BHP przez bezpośredni nadzór. To pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracowników podczas wykonywania robót. Nie zawsze wystarczą szelki i ochronne barierki. Dlatego warto przyjrzeć się zastosowaniu osłon wiatrowych przy pracach na wysokości.

Rozwiązania systemowe – sprawdzone i pewne

Omawiając zastosowanie osłon wiatrowych, warto przyjrzeć się konkretnemu rozwiązaniu systemowemu. W naszym artykule przyjrzymy się systemom osłon wiatrowych Xclimb firmy Doka Polska z Zielonki. To stabilne ramy, które wypełnione są przeźroczystymi płytami z poliwęglanu lub stalową siatką. Pracownicy są zabezpieczeni (nie ma możliwości upadku z wysokości), a przy tym przestrzeń, gdzie wykonywane są roboty, jest dobrze oświetlona. Wypełnienie z poliwęglanu jest wiatroszczelne – siatka natomiast jest wiatroprzepuszczalna, jednak warto wspomnieć o tym rozwiązaniu w kontekście osłon generalnie. Montaż osłon jest prosty, ze względu na przemyślaną konstrukcję elementów i ich rozmiar. Doka Polska proponuje jeszcze jedno rozwiązanie: osłonę wiatrową obudowaną blachą trapezową. Osłona ta sprawdza się doskonale w przypadku skomplikowanej geometrii budynku, a jak łatwo zaobserwować – szczególnie w miastach – projektowane konstrukcje coraz częściej mają nietuzinkowe kształty. Przestrzeń robocza jest przypadku osłony wiatrowej z blachą trapezową zabezpieczona jeszcze lepiej. Do wyboru mamy blachę trapezową pełną, a także przepuszczającą światło, z perforowanego materiału.

Większe bezpieczeństwo – większa wydajność pracowników

Przez prace na wysokościach rozumiemy dziś nie tylko prace przy kilku, czy kilkunastopiętrowych budynkach – największe budynki świata mają nawet ponad sto pięter! Trudno wyobrazić sobie, że robotnicy pracują przy takiej konstrukcji na rusztowaniu z barierkami. Budujemy dziś potężne wieżowce, mosty, wiadukty, czy kominy. Robotnicy muszą czuć się w pełni bezpiecznie w swoim miejscu pracy, by mogli pracować swobodnie, a co za tym idzie – wydajnie. Przy pracach na wysokościach nie ma miejsca na przypadkowe ruchy i pośpiech. Osłony wiatrowe sprawiają, że pracownicy czują się pewnie, a na tym właśnie powinno zależeć firmom i osobom nadzorującym prace. Nowoczesne systemy osłon wiatrowych można bez problemu wydzierżawić – i na pewno nie będzie to inwestycja bez zysków.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *