W jaki sposób wykonać naprawę bezwykopową kanalizacji?

Wszystkie firmy, fabryki, spółdzielnie mieszkaniowe, duże sklepy oraz inne obiekty użyteczności publicznej lub mieszkalne mają na swoim terenie sieć kanalizacyjną. Zdarza się, że ulega ona niespodziewanej awarii. Trzeba wtedy podjąć czynności, które doprowadzą do jej usunięcia.

Najczęstsze przyczyny awarii sieci kanalizacyjnej

Sieć kanalizacyjna ulega awariom najczęściej na skutek zatoru. Są one spowodowane gromadzeniem się w rurach osadu naturalnego, takiego jak piasek i kamienie lub też przedmiotów, które w ogóle nie powinny się znaleźć w systemie kanalizacyjnym. Kiedy zator już się pojawi, często podejmowane są szybkie, nieprzemyślane decyzje. Mogą one być kosztowne, a problem rozwiązują tylko chwilowo. Niedrożność sieci kanalizacyjnej najczęściej wynika z braku działań profilaktycznych. Przeważnie nie myśli się o potrzebie jej czyszczenia, a przecież wiadomo, że taniej i łatwiej jest zapobiegać niż naprawiać. Dlatego warto od samego początku współpracować z profesjonalną firmą zajmującą się wszystkimi problemami związanymi z kanalizacją, np. AS-EKO Obsługa Przemysłowych Sieci Kanalizacyjnych. Czasami zdarzają się także wycieki z sieci kanalizacyjnej, które natychmiast trzeba zatrzymać, a zniszczony element uszczelnić.

Jak naprawić sieć kanalizacyjną?

Jeśli nie zadbaliśmy wcześniej o czyszczenie kanalizacji i w naszej sieci pojawił się zator, to należy ją wyczyścić. Gorzej jeśli system został uszkodzony przez wrastający korzeń, rozszczelniło się łączenie rur lub pękła sama rura. Naprawa sieci, która jest łatwo dostępna, nie powinna przysporzyć większych problemów. Utrudnienia zaczynają się w momencie, gdy dostęp do rur przez wykop jest mocno ograniczony lub wręcz niemożliwy. Ma to miejsce w przypadku, gdy awaria kanalizacji nastąpiła w hali pełnej ciężkich maszyn, pod budynkami lub drogami. Jednak i na to znaleziono sposób – naprawę bezwykopową kanalizacji. Wyróżnia się dwa rodzaje tej metody:

  • naprawę punktową, stosowana gdy naprawy wymaga jedynie niewielka część kanalizacji,
  • naprawę całych odcinków, która jest przeprowadzana metodą „rura w rurę”.

Żeby jednak taka naprawa była w ogóle możliwa, należy najpierw wykonać czynności, które przygotują kanalizację do tego typu działań.

Etapy naprawy bezwykopowej

Żeby przeprowadzić naprawę sieci kanalizacyjnej metodą bezwykopową, konieczne jest jej wcześniejsze wyczyszczenie. Następnie dokonuje się przeglądu rurociągu, przy pomocy kamery TV. Po dokładnych oględzinach wiadomo jaki jest wymagany zakres naprawy. Specjaliści, np. z firmy AS-EKO, mogą zadecydować o sposobie naprawy.

Jeśli okaże się, że rura pękła tylko w jednym miejscu lub rozszczelniły się jej łączenia, to wystarczy zastosować tzw. „packery”. Są to nadmuchiwane balony, które otacza się specjalną wykładziną nasączoną żywicą. Kiedy „packer” znajdzie się przy uszkodzonym miejscu, zostaje „napompowany”. Wykładzina zostaje przyklejona do rury i w ten sposób uszczelnia ją.

Jeśli jednak okaże się, że kanał jest zbyt zniszczony na miejscową naprawę, to po uprzednim przygotowaniu wciąga się w stary rurociąg nowe rury z PCV. Przekrój kanału zmniejszy się, ale tylko minimalnie.

Metody bezwykopowe są mniej kosztowne i bardziej trwałe. Zapobiegają dalszemu niszczeniu sieci kanalizacyjnej. Nie emitują wysokiego natężenia hałasu oraz pozwalają na szybkie usunięcie awarii, co znacząco wpływa na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa lub sklepu.

Napisz Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *